Total Lub Marine
Haber Detayı
17 Haziran 2021 - Perşembe 15:28 Bu haber 939 kez okundu
 
Deniz Endüstri dergimizin 78'inci sayısı dağıtımda!
Deniz Endüstri dergimizin Mayıs-Haziran sayısı bugün itibariyle dağıtımına başlanmıştır.
KURUMSAL Haberi
Deniz Endüstri dergimizin 78'inci sayısı dağıtımda!

Editörden

 

1996 yılında Mersin’de bir şahıs şirketi olarak denizcilik sektöründe hizmet vermeye başlayan Yütek Gemi, bugün kamu kurumlarından özel sektöre, belediyelerden yurtdışı müşterilerine pek çok alanda faaliyetlerini sürdürüyor. Firmanın dününü ve bugününü Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Tekin ile konuştuk.

 

2000 yılından bu yana grup şirketleriyle farklı alanlarda sektöre hizmet veren Pİ-ES Denizcilik ve HES Deniz Genel Müdürü Engin Sezen, 2008 krizi ve sonrasında yaşanan bunalımlı dönemleri atlatan firmaların, müşteri odaklı daha spesifik projelere yöneldikle¬rini, dolayısıyla krizlere karşı daha sağlam yapılar kurduğunu söylüyor.

 

Suvari Gemi, Hazar bölgesi başta olmak üzere niş bölgelere düzenli hat işletmeciliği ile beraber proje kargo taşımacılığı, genel ve dökme yüklerin taşınması, gemi acenteliği, çoklu modlu taşıma hizmetleri veriyor. Firmanın faaliyetlerini ve gelecek planlarını Genel Müdür İsmail Terzi ile konuştuk.

 

83 yıl önce, 1 Haziran 1938 sabahı 06.30 sularında dünyanın en zarif yatlarının ba¬şında gelen ve adeta bir kuğuya benzeyen Savarona, Florya Köşkü açıklarında demirledi. Amiral Cem Gürdeniz, Atatürk’ün gemiye hayran oluşunu ve gemiyle ilgili düşüncelerini kaleme aldı.

 

Umur Uğurlu, “Hindistan Zenginliği ve İngiliz Doğu Hindistan Şirketi” başlıklı yazı-sında, 2020 yılı içinde İngiltere’yi geçerek dünyanın 5. büyük ekonomisi olan Hindistan’ı ve İngiliz sömürgesi olduğu yılları kaleme aldı.

 

Prof. Dr. Adnan Parlak, bir süre önce IMO’nun mevcut gemiler için yürürlüğe girecek olan EEXI ve CII indekslerinin denizcilik şirketlerini çok önemli ölçüde etkileyeceğini dile getirerek uyarı mahiyetinde “Çanlar kimin için çalıyor”, “Köprüden Önce Son çıkış” başlıklarıyla iki yazı kaleme almıştı. Bu yazısında ise, Karbon Yoğunluk İndeksi’nin (CII-Carbon Indensity Index) şirketler için ne anlama geldiğini, şirketleri nelerin beklediğini açıklıyor.

 

Su üstünde ve su altında çalışacak insansız deniz araçları ister askeri ister sivil amaçlar için kullanılacak olsunlar üç ana unsur ön plana çıkmaktadır: Sensör teknolojileri, itki ve enerji teknolojileri ve son olarak komuta kontrol teknolojileri... Cem Devrim Yaylalı, insansız deniz araçlarını ve uzaktan yönetilmesi konusunu yazdı.

 

Ömür Karataş’ın, konteyner piyasasındaki ekipman yetersizliğinin maliyetlerde nasıl şişmeye sebep olduğunu ele aldığı yazısının başlığı “Hayalet Endüstri!”

 

Korsanlık denilince herkesin aklına 18. yüzyıl gelir; yani korsanlığın Altın Çağı... Bu dönemde siyah bayraklı gemileriyle Karayipler’de dehşet saçan haydutların hikayelerini hepimiz duymuşuzdur. Sabri Çağrı Sezgin bu yazısında Akdeniz’de korsanlığın az bilinen tarihine değiniyor.

 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Deniz, Endüstri, dergimizin, 78'inci, sayısı, dağıtımda!,
Yorumlar
Haber Yazılımı