Haber Detayı
23 Temmuz 2020 - Perşembe 17:12 Bu haber 2781 kez okundu
 
Danfoss Editron'dan süper yatlar için hibrit tahrik sistemi
Bering Yatçılık filosunun yeni amiral süper yatı Bering 145 modeli için güç aktarma organları hibrit sistemini sağlamak üzere Danfoss Editron seçildi.
YAT - MARİNALAR Haberi
Danfoss Editron'dan süper yatlar için hibrit tahrik sistemi

En son elektrikleme ve yatçılık teknolojilerinden bazılarını ön plana çıkaracak olan okyanus aşırı modelin, 2022 yılında teslime hazır olması bekleniyor.

 

Bering Yatçılık'ın ilk süper yatı olacak model, boyutu 15-45 metre arasında değişiklik gösteren yarı özel çelik keşif yatları ve lüks çelik trol tekneleri tasarlayıp inşa eden firmanın filosunun amiral gemisi haline gelecek. 45 metrelik modelde özel yemek, eğlence ve dinlenme alanlarının yanı sıra bir ana yatak odası ve beş ilave oda, 12 kişilik kaptan ve mürettebat mahalleri ön plana çıkacak.

 

Süper yat için Danfoss Editron-Marinel işbirliği

Danfoss Editron, proje üzerinde gemi güvertesi güç dağıtım ve otomasyon sistemlerinin tasarımı ve uygulanması konusunda uzmanlaşmış bir elektrik danışmanlık şirketi olan sistem bütünleyicisi Marinel ile birlikte çalışıyor. 

 

Danfoss Editron’un sistemi, tümü DC kabini üzerinden çalışacak ve elektronik kontrol sistemi ile kontrol edilecek güç kesme ve güç alma makineleri, konvektörler, yat akülerine bağlı AC devresi şebeke çözümleri ve DC/DC çözümlerini kapsıyor. Sistem, jeneratör ve motordan şebekeye veya şebekeden yat akülerine kadar enerji akışının, her yöne gidip gelecek şekilde yapılandırılıyor.

 

Süper yatta en gelişmiş özellikler

Bering 145, hibrit modda çalışırken ortalama 9 deniz mili seyir hızında 12.000 milden fazla menzile sahip olacak. Süper yat, yanaşma ve bağlama kabiliyetiyle de öne çıkacak. Daha az ses, yer ve ağırlık tasarrufu ve daha düşük yakıt tüketimi sayesinde Danfoss Editron’un hibrit deniz sistemi, teslim edildiğinde Bering 145’in sahiplerine sorunsuz bir çalışma ve genel olarak geliştirilmiş bir yolcu deneyimi sunacak.

 

Çevreci yönüyle de öne çıkıyor

Geçen yıl yayınlanan bir araştırmaya göre, şu anda dünyada çalışan 300 süper yat bulunuyor. Bunlar, toplu olarak yılda 300.000 tondan fazla karbondioksit salınımı yayıyor. Hibrit Bering 145 süper yatının ise, benzer dizel motorlu alternatif bir araç ile karşılaştırıldığında yaklaşık 33 ton karbondioksit tasarrufu sağlaması bekleniyor.

 

 

Deniz araçlarına daha fazla elektrik 

Proje hakkında konuşan Danfoss Editron’un denizcilik iş kolu direktörü Erno Tenhunen, pekiştirilmiş elektrik motorlarının, denizcilik tahrik piyasasına, daha önceden sadece elektrikli araçlarda görülen, yüksek verimlilik sunduğunu söyledi. Tenhunen, elektrikli tahrik motoru ürün portföylerinin artık 6MW'a kadar çıktığını, bunun da daha büyük gemilere ve deniz araçlarına hiç olmadığı kadar elektrik sağlanabileceği anlamına geldiğini söyledi.

 

Neden Danfoss Editron seçildi?

İleri teknolojisi nedeniyle Danfoss Editron ile çalışmayı seçtiklerini söyleyen Bering Yatçılık Başkanı Alexey Mikhailov ise "Yatın hibrit sistemini sağlamak üzere seçtiğimiz şirketin Danfoss Editron gibi dünya çapında tanınmış ve güvenilirliğini kanıtlamış olması müşterimiz için çok önemliydi. Şirket ile ilk çalışma tecrübemizin hoş ve eğlenceli olacağına kesinlikle inanıyoruz ve yakın gelecekte yeni projelerde birlikte çalışmayı şimdiden dört gözle bekliyoruz.” diye konuştu.

 

Marinel Genel Müdürü Özgür Akay ise Danfoss Editron tarafından sağlanan elektrikli ve hibrit aktarma güç organları sistemlerinin müşterilerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan çözümler sunduğunu ifade etti.

 

Hibrit tahrik sistemi nedir?

Süper yatlar yılda 300.000 tondan fazla karbondioksit yaymaktadır. Bu rakam tüm ülkeler tarafından üretilen gaz salınımlarından neredeyse daha yüksek bir rakam. Danfoss Editron’un hibrit deniz sistemi, daha az gürültü üretiyor, yer ve ağırlıktan tasarruf sağlıyor, yakıt tüketimini düşürüyor ve gaz salınımını azaltıyor.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Danfoss, Editron'dan, süper, yatlar, için, hibrit, tahrik, sistemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı