Aytuğlu Banner- Başlangıç 13 Eylül 2021 ( 1 Yıl )
Haber Detayı
19 Ağustos 2021 - Perşembe 16:59 Bu haber 2690 kez okundu
 
‘Ciromuzun yaklaşık yüzde 100’ü ihracata tabi’
Sefine Tersanesi Genel Müdürü Süleyman Akın Tuzcuoğlu, dünkü basın toplantısında tersane faaliyetleri ve projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.
SEKTÖRDEN Haberi
‘Ciromuzun yaklaşık yüzde 100’ü ihracata tabi’

Tersane bünyesinde tamir/bakım, yeni inşa, çelik yapı hizmetleri gibi farklı kollarda çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Tuzcuoğlu, “4 bine yakın çalışanıyla 145 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteren ve aynı zamanda kapasite artırımı için de yatırımlar yapan tersane, alanını 100 bin metre kare daha artırarak toplamda 245 bin metrekare alanda faaliyetlerini sürdürecek."
 
 
Tersane Genel Müdürü Tuzcuoğlu’nun aktardığı satır başları ise şöyle: 
 
Türk İnsansız Sistemleri Denizde de Marka Olacak 
Mavi Vatanın güvenliği için ASELSAN ve Sefine Tersanesi yeni insansız deniz araçları geliştiriyor. Üretimi başlayan iki yeni İnsansız Deniz Aracı, otonom keşif-istihbarat, su üstü harbi, sualtı harbi, üs/liman/kritik tesis ve yüksek değerli yüzen platformların korunması gibi görevlerde kullanılacak. 
 
Sefine Tersanesinde düzenlenen törenle Otonom ve Sürü Yetenekli Silahlı İnsansız Su Üstü Harbi Aracının blok birleştirme faaliyetlerine başlandı.  Aynı törende Otonom ve Sürü Yetenekli İnsansız Denizaltı Savunma Harbi Aracının da sac kesimi gerçekleştirildi.   
 
Her iki deniz aracı da 40 knot aşan hız yapabiliyor. 600 deniz mili menzili aşan otonom araçlar, ikmale gerek duymadan dört güne yakın hizmet verecek. Otonom deniz araçları, yüksek manevra kabiliyeti ve hızlarıyla, en zorlu deniz durumlarında dahi kusursuz görev ve seyir yapacak. 
 
 
Yeni İnsansız Deniz Araçlarının üstün özellikleri arasında şunlar yer alacak:  
• Geliştirilen otonom insansız deniz aracı aldığı görüntüleri istenilen merkezlere gerçek zamanlı aktarabilecek, su üstü unsurları algılayıp sınıflandırabilecek, iletişimin koptuğu durumlarda bile sabit ve hareketli engellerden sakınıp otonom seyir ve harekat yapabilecek. 
 
• Otonomi yazılımı ile üzerindeki sensörlerden algıladıklarına göre adaptif seyir yapabilecek ve deniz trafik kurallarına göre otonom ilerleyebilecek. 
 
• Suüstü harbi kabiliyetinin kazandırılması için ROKETSAN’ın taktik füze sistemi ve ASELSAN’ın stabilize makineli tüfek sistemi STAMP ile suüstü harbinde, üs/liman/kritik tesis ve yüzen platformların otonom olarak korunması sağlanacak. 
 
• Her iki deniz aracı da kargo uçakları, askeri gemiler veya karayoluyla taşınıp görev noktalarına intikal ettirilebilecek. 
 
• Su üstü harbi amaçlı tasarlanan otonom deniz aracı genişletilebilir platform ile trimaran formuna dönüştürülebilecek. Böylece faydalı yük kapasitesi arttırılarak farklı silah ve sistem kullanılmasına imkân tanınacak. Elektronik harp, sualtı harbi ve mayın harbi fonksiyonlarını da yerine getirebilecek.  
 
• Otonom İnsansız Deniz Aracı; su üstü harbi görevine ilaveten asimetrik tehditlere karşı askeri üslerin ve sivil limanların güvenliği için de kullanılacak. Üzerinde taşıdığı uydu sistemi ile gerçek zamanlı video ve görüntü aktarımı yapacak.  
 
• Türk Loydu ile yapılan iş birliği kapsamında otonom askeri gemi kurallarının geliştirilmesine destek sağlanacak.  
 
Sefine Tersanesi Rusya ile Buzkıran Gemisi Anlaşması İmzaladı 
Sefine Tersanesi Rusya Federal Deniz ve Nehir Taşımacılığı Ajansı Rosmorreçflot için bir adet Icebreaker 7 tipi kurtarma gemisi inşa edecek. Buzkıran gemisi için ihaleyi kazanan Sefine Tersanesi, önceki hafta Rosmorreçflot ile anlaşma imzaladı. Oldukça büyük bir proje olan buzkıran gemisinin üç buçuk yıl içinde tamamlanarak teslim edilmesi planlanıyor. Tamamlandığında 118 metre uzunluğunda ve 26 metre genişliğinde olacak buzkıran gemisinde her biri 9 MW gücünde iki adet itici bulunacak ve gemi toplam 18 MW itiş gücüne sahip olacak. Gemi, kutup dairesinde kalan dünyanın en zorlu koşullarına sahip Kuzey Denizi Rotası’nda görev yapacak. 
 
 
Dünyanın En Büyük Canlı Balık Taşıma Gemisi Sefine Tersanesi’nde Üretiliyor 
7500 m³ kargo kapasitesine sahip dünyanın en büyük canlı balık taşıma gemisi Sefine Tersanesi’nde üretiliyor. Norveçli Frøy Rederi AS firması için üretilen ikinci gemi olan GASØ HØVDING’in uzunluğu 83,72 metre, genişliği ise 30,9 metre. Canlı balık taşıma gemilerinin en önemli temsilcilerinden olan bu devasa gemi 5000 tondan fazla ağırlığa sahip. Çevre dostu dizel elektrikli tahrik motorlarına sahip gemide aynı zamanda 6 adet jeneratör de bulunuyor. Ve yıl sonunda teslim edilmesi hedefleniyor. 
 
Bugüne kadar Norveç’e 18 gemi teslim eden ve 12’sinin de çalışmalarını sürdüren tersane, bunun yanında yine Norveçli alıcı için inşa edilen 5 adet yolcu feribotunun inşa süreçleri ve 54 metre boyunda, 12 metre genişliğindeki arabalı feribotun da donatım çalışmaları sürüyor.
 
 
BOTAŞ Doğalgaz Depolama Projesi’nin DP1 ve DP2 “Topside” Bölümleri Başarıyla Teslim Edildi 
BOTAŞ Doğalgaz Depolama Projesi kapsamında Sefine Tersanesi’nde üretilen platformlar başarıyla teslim edildi. Kolin Kalyon Joint Venture (KKJV) ortaklığı ile gerçekleştirilen projenin Topside bölümleri olan DP1 ve DP2 platformları Kuzey Marmara Silivri açıklarındaki konumuna doğru uğurlandı. BOTAŞ Doğalgaz Depolama Platformları, Türkiye’de bu alanda hayata geçirilen ilk proje olmaları nedeniyle büyük önem taşıyor. Platformlar Silivri Değirmenköy’ün iki buçuk kilometre açığındaki konumlarına yerleştirildikten sonra çalışmaya başlamasıyla 4,6 milyar Sm3 depolama ve 75 milyon Sm3 günlük geri üretim kapasitesine ulaşması hedefleniyor 
 
 
"11 yeni inşa geminin yapımı sürüyor"
Tuzcuoğlu sözlerine şöyle sürdürdü;" LNG tahrikli veya tamamen akülerle sevk olan ya da her iki özelliği bünyesinde barındıran yeni nesil gemiler; çevreci, teknolojik ve enerji tasarrufu yüksek olan projelerle sektörümüzde fark yaratıyoruz. Canlı balık taşıma gemisi, yolcu gemileri ve acil durum arama kurtarma gemilerinde sektörde ön plana çıkıyoruz. Tamir ve bakım için gelen gemilerin yanında şu anda tersanemizde 11 yeni inşa geminin yapımı sürüyor. Savunma Sanayii Başkanlığı ile ilk projemiz olan Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) projemize başladık. Proje doğrultusunda yaklaşık 200 metre boyundaki DİMDEG'in inşasını sürdürüyoruz. 2023 yılı içerisinde hizmete alınması bekleniyor. Bu, donanmamıza yapacağımız ikinci en büyük, yerli ve milli en büyük ilk gemi olacak. Kapalı hangar içinde imalat şu an devam ediyor."
 
 
Akdeniz kısmında tamir ve bakımda 1 numarayız
“Tamirde ise Akdeniz’de Türkiye’de 1 numarayız. Genelde burada çalışan gemiler Türkiye’ye geliyor. Yıllık 100-120 arası gemiyi ağırlıyoruz. O da ciromuzun bir bölümünü oluşturuyor. Ama tamir-bakım girdi açısından oranı daha yüksek. İnşada yurtdışına yine para verebiliyoruz ama cirosu yüksek”
 
Türk Loydu, askeri gemide en iyi klas kuruluşu 
“Askeri gemide ise yerlilik oranı daha yüksek. Kendi deniz kuvvetlerimize yaptığımız için daha fazla yerli kabul edilebiliyor. Türk Loydu var klaslama kuruluşu. O da çok gelişti. Bence askeri gemide en iyi klas kuruluşu Türk Loydu. O kadar çok gemi onayladılar, geliştirdiler ki. Askeri gemilerimizi de onlar yapıyor”
 
Tuzcuoğlu, ayrıca “İDEF Fuarı’na gelen heyetler tersanelerimizi ziyaret ediyorlar. Özellikle askeri gemilerle ilgililer. Halen inşa ettiğimiz bir gemi – TCG Derya – 200 metre ve hızı 24 knot. Aynı anda üç gemiye yakıt ikmali yapabiliyor. Ana gemilerden bir tanesi bu. Daha hızlı gidiyor ve intikal ediyor. Aynı zamanda üzerinde ASELSAN ve HAVELSAN’ın ürettiği savaş yönetim sistemleri bulunuyor.”
 
AR-GE’ye yatırımlarımızı artırıyoruz
Ar-Ge çalışmalarına oldukça geniş bir bütçe ayırdıklarından söz eden Tuzcuoğlu, “AR-GE’de bir takım üretim sistemleri üzerinde çalışıyoruz. Yeni yerde daha hızlı ve verimli çalışmak için üretim bantları üzerinde çalışıyoruz. AR-GE bölümüne geçen sene 8 milyon, bu yıl 14 milyon seneye 30 milyon harcayacağız. Bu işin geleceğinde AR-GE’nin üretim kapasitesini arttıracağına inanıyoruz.” Dedi. 
 
 
 
Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: ‘Ciromuzun, yaklaşık, yüzde, 100’ü, ihracata, tabi’,
Yorumlar
Haber Yazılımı