Haber Detayı
03 Haziran 2021 - Perşembe 10:14 Bu haber 630 kez okundu
 
Çin, Titanik'in kopyasını inşa ediyor
1912'de bir buzdağına çarpması sonucu batan ve binlerce insanın ölümüne yol açan dünyanın en ünlü yolcu gemisi Titanik’in kopyası, Çin'deki bir eğlence parkında inşa ediliyor.
GEMİ İNŞA Haberi
Çin, Titanik'in kopyasını inşa ediyor

Otel olarak da hizmet verecek olan gemi, birine yaşayabileceği en yakın Titanik deneyimini sunacak şekilde tasarlandı.

 

Eğlence parkı, Sichuan eyaletindeki Suining şehrinde yer almakta.Maliyeti yaklaşık 150 milyon dolara varan geminin yapımına 2014 yılında başlandı ve bu yılın sonundan önce tamamlanması bekleniyor.

 

 

Çinlilerin yaptığı bu gemi, “Tanrı’nın bile batıramayacağı gemi” olarak adlandırılan Titanic gemisinin orijaniliyle aynı boyutta, 269.06 metre uzunluğunda ve 28.19 metre genişliğinde.

 

Orijinal Titanik, 10 Nisan 1912'de İngiltere, Southampton'dan New York'a ilk yolculuğuna çıktı. O zamanlar yüzen en büyük yolcu gemisiydi.

 

14 Nisan gecesi bir buzdağına çarptı ve üç saatten kısa bir sürede battı. Titanik felaketiyle ilgili açıklamalara göre, 2 bin 223 yolcu ve mürettebattan 1 517 kişi öldü. Hayatta kalan kişi sayısı ise 706 olarak kaydedildi.

 

Titanik'in batmasından 104 yıl sonra, Çin'de tam bir kopyası inşa ediliyor. Ancak bu sefer bir buzdağına çarpma riski sıfır olacak, çünkü gemi denizden 100 km uzaklıkta inşa ediliyor.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Çin,, Titanik'in, kopyasını, inşa, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı