Total Lub Marine
Haber Detayı
17 Temmuz 2021 - Cumartesi 10:58 Bu haber 525 kez okundu
 
Çin, geliştirdiği robot köpekbalığını tanıttı
Çin, casusluk yapması ve düşman gemilerin bulunmasına yardımcı olması için yeni bir deniz aracı yaptı.
BİLİM - TEKNOLOJİ Haberi
Çin, geliştirdiği robot köpekbalığını tanıttı

Köpekbalığı gibi tasarlanan silahlı deniz aracı kullandığı AI teknolojisi ile gerekirse düşman gemilerine torpido da atabilecek.

 

Gizli deniz robotu, ülke ordusu için keşif görevlerinin yanı sıra arama ve imha görevlerini yürütmeye yardımcı olacak. Pekin merkezli Boya Gongdao Robot Technology tarafından bağımsız olarak geliştirilen insansız cihaz, pazartesi günü 7. Çin Askeri Akıllı Teknoloji Fuarı’nda görücüye çıktı.

 

Global Times’ın haberine göre; robot köpekbalığının işlevleri arasında arama ve kurtarma, savaş alanı gözetimi, hidrolojik araştırma ve su altı izleme misyonları yer alıyor.

 

10 Yıl Önce Test Edildi Kamuoyuna Yeni Açıklandı

Düşük gürültü, uzun dayanıklılık ve yüksek esnekliğe sahip olduğu belirtilen robot köpekbalığının bir operatöre ihtiyaç duymadan yapay zeka kullanarak da çalıştığı belirtildi.

 

South China Morning Post, insansız hava aracını inşa etme projesinin 1990’larda Halk Kurtuluş Ordusu tarafından finanse edildiğini bildirdi. İlk olarak 10 yıldan uzun bir süre önce Tayvan Boğazı’nda test edilen aracın varlığı daha yeni kamuoyuna açıldı. Denemeler sırasında, sahte bir denizaltının varlığını ve nereden geldiğini tespit edebildiği, ayrıca bir torpido ile isabetli bir şekilde ateş edebildiği söyleniyor.

 

2010 testini yöneten Profesör Liang Guolong, dronların sonunda sürüler halinde avlanabileceğini umduğunu söyledi.

 

Bazı analistler, gelişmenin Çin’in kendi kendini yöneten Tayvan’ı işgal etmesinin habercisi olabileceğinden endişelenirken bir yandan da bu teknoloji ile ABD’ye ve müttefiklerine, ada ulusunu savunmak için adım atarlarsa neyle karşı karşıya kalabilecekleri konusunda güçlü bir sinyal de göndereceğini belirtiyorlar.

 

Köpekbalığı, Çin’in gelecekteki savaşlarda ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken karada, denizde ve havada kullanılmak üzere fuarda sergilenen en son askeri akıllı teknolojilerinden sadece biri.

 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Çin,, geliştirdiği, robot, köpekbalığını, tanıttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı