Haber Detayı
07 Mayıs 2021 - Cuma 17:14 Bu haber 501 kez okundu
 
'BM'nin kararı, boğulmalara karşı farkındalık oluşturacak'
Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkanı Şahin Özen, 25 Temmuz'un 'Dünya Boğulmayı Önleme Günü' olarak ilan edilmesinin boğulmalara karşı bilinç ve farkındalık düzeyini artıracak bir karar olduğunu belirtti.
YURT Haberi
'BM'nin kararı, boğulmalara karşı farkındalık oluşturacak'

TSSF'den yapılan açıklamada, "Birleşmiş Milletler (BM) tarafından alınan karar ile tüm dünya ülkelerinde artık her yıl 25 Temmuz Dünya Boğulmayı Önleme Günü, çeşitli etkinliklerle gündeme gelecek. İnsanlar bu konuda yeterince bilinçlenirse, dünyada her yıl boğulma sonrası yaşanan yüz binlerce ölümü önlemek mümkün olabilecektir." denildi.

 
Açıklamada görüşlerine yer verilen ve "BM'nin kararı, boğulmalara karşı farkındalık oluşturacak." diyen federasyon başkanı Şahin Özen, şunları kaydetti:

 

"Avrupa İstatistik Ofisinin verilerine göre dünyada her yıl 360 bin kişi suda boğularak hayatını kaybediyor. Kazaya bağlı ölümler arasında boğulmayla gelen ölümler yüzde 7'lik oranla dünyada üçüncü sırada yer alıyor. 28 Avrupa ülkesinde boğulmaya bağlı ölümlerde Türkiye 21. sırada. Her yıl ülkemizde ortalama 900 vatandaşımız boğulmalar sonunda hayatını kaybediyor. Türkiye'de boğulmaya bağlı ölümler, kazara meydana gelen ölümlerde trafik kazalarından sonra ikinci sırada. Boğulmaların en çok yaşandığı yaz mevsimi yaklaşıyor. Sıcaklığın artmasıyla birlikte vatandaşlarımızın denizde ya da iç sularımızda, havuzlarda çok dikkatli olmasını istiyoruz. Cankurtaran olmayan havuz, sahil ya da iç sularda serinleme ihtiyacının, insanları boğulma riskine karşı savunmasız bıraktığını unutmayalım."

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: 'BM'nin, kararı,, boğulmalara, karşı, farkındalık, oluşturacak',
Yorumlar
Haber Yazılımı