Haber Detayı
12 Haziran 2020 - Cuma 22:21 Bu haber 6481 kez okundu
 
Bakan Karaismailoğlu, Sanmar'da kaynak törenine katıldı
Dünyaca ünlü römorkör üreticisi ve işletmecisi olan Sanmar Tersaneleri, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü için inşa edeceği 2 adet 90 ton çeki gücüne sahip, römorkörlerinin omurga kaynak töreni yapıldı.
GEMİ İNŞA Haberi
Bakan Karaismailoğlu, Sanmar'da kaynak törenine katıldı

Yalova Altınova'daki Sanmar Tersanesi'nde gerçekleştirilen kaynak törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, Yalova Valisi Muammer Erol, , Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, DTO Başkanı Tamer Kıran, DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, BİMCO Başkanı Şadan Kaptanoğlu, Türkiye Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cem Seven, Türk Loydu Vakfı Başkanı Cem Melikoğlu ve denizcilik sektöründen çok sayıda misafir katıldı.

 

 

Gürün: “Römorkörlerimizin Türk Boğazlarında çalışacak olması bizi mutlu ediyor.”

Törenin açılış konuşmasını yapan Sanmar Tersaneleri Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Gürün, firmalarının bugüne kadar 35'ten fazla ülkeye toplamda 220 römorkör inşa ettiklerini, tersanedeki römorkörleri de göstererek ihraç ettikleri römorkörleri ve ihraç edildikleri ülkelere değinen Gürün, “Bugünkü gururumuz çok farklı, nedeni ise inşa edeceğimiz römorkörler yurt dışına değil, bizim için çok önemli olan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüz için inşa ediliyor olmasıdır. Bu römorkörlerimiz Sanmar’ın üretim grubu içindeki en güçlü römorkörler olacağını ve ayrıca, bizi özellikle memnun eden bu güçlü ve yüksek teknolojideki römorkörlerimizin Türk Boğazlarında çalışacak olmasıdır.” Dedi.

 

 

Ünüvar: “2 römorkörün tamamlanmasıyla kurumumuz daha da güçlenecek.”

Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar da törende yaptığı konuşmasında, KEGM olarak can ve mal emniyetini sağlamak amacıyla 7/24 görev yaptıklarını belirtti. KEGM olarak yerli ve milli projeleri her zaman desteklediklerini söyledi. Ünüvar, “Son 1,5 yılda teslim aldığımız can kurtaran botlar ve 2 adet römorkör ile bugün ilk ikisinin omurga kaynağını yapacağımız toplam 4 adet römorkör ve 6 adet kılavuzluk hizmet botumuzun da filomuza katılmasıyla deniz aracı sayımızı 96’dan 116’ya çıkararak filomuzda 30 büyüme gerçekleştirmiş olacağız.”  Ünüvar ayrıca, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Sanmar arasında imzalanan sözleşmenin KEGM’nin bugüne kadar yapılan en uygun maliyetli sözleşme olduğunu söyleyerek inşa süresi olarak da yarı yarıya bir sürenin söz konusu olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

Bakan Karaismailoğlu: "Gemi sanayimizi dünya klasmanında hak ettiği yere getirdik"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Üç tarafı denizlerle çevrili eşsiz bir coğrafyaya sahip cennet vatanımızın üstünde inşa ettiğimiz Türk gemi sanayimizi bilgi, birikim ve tecrübemizle dünya klasmanında hak ettiği yere getirdik." dedi.

 

Karaismailoğlu, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün Sanmar Denizcilik Firması'na yaptıracağı 2 acil müdahale römorkörünün, omurga kaynak töreninde yaptığı konuşmada, söz konusu römorkörlerin yapımları tamamlandığında, her geçen gün yükü artan Türk boğazları bölgesinde ve ihtiyaç duyulan her yerde hizmet vereceğini söyledi.

 

Römorkörlerin 14-16 ayda tamamlanmasının öngörüldüğünü belirten Karaismailoğlu, daha sonra gemi kurtarma, hazırda bekleme, refakat, römorkörcülük ve yangın söndürme hizmetlerinde kullanılacağını kaydetti.

 

Bakan Karaismailoğlu, bugün ilk kaynağı yapılacak römorkörlerin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, temel faaliyetlerinden birisi olan deniz trafiğini anlık olarak izleyip can ve mal güvenliğini en üst seviyede sağlamaya yönelik çalışmalara destek olacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:

 

"Kıyılarımızda seyir, can, mal ve çevre emniyeti ile deniz güvenliğinin artırılması amacıyla gemi takip ve kontrol sistemlerini kurduk. Bunun yanında Ankara’da kurulmuş olan Gemi Trafik Yönetim Merkezi (GTYM) bileşenlerinden oluşan Gemi Trafik Yönetim Sistemi (GTYS) 14 Mayıs 2019'da kuruldu. Diğer yandan, Gemilerin Uzak Mesafeden Tanımlanması ve İzlenmesi (LRIT) Sistemi 2009 yılında kurulmuş olup limanlarımıza gelen tüm gemiler, 1000 deniz mili mesafeden kontrol edilmektedir. Bu sistemle aynı zamanda, dünyanın neresinde olursa olsun Türk bayraklı gemilerin takibi sağlanmaktadır. Ankara'daki Ulusal Otomatik Tanımlama Sistemi (OTS) ile Türk Arama Kurtarma Sahası içerisinde seyir yapan gemiler anlık olarak izlenmektedir. Bakanlığımız tarafından 2019'da Tekirdağ'da kurduğumuz Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi de başarı ile çalışmaktadır."

 

"Mavi Vatan"ın 7/24 esasına göre sürekli kontrol altında olduğunun altını çizen Karaismailoğlu, "Üç tarafı denizlerle çevrili eşsiz bir coğrafyaya sahip cennet vatanımızın üstünde inşa ettiğimiz Türk gemi sanayimizi bilgi, birikim ve tecrübemizle dünya klasmanında hak ettiği yere getirdik. Ülkemizdeki tersanelerimizin gelişimi hızla devam etmektedir. Bugün tersane sayımız 83, yıllık üretim kapasitemiz 4,53 milyon dedveyt tondur." diye konuştu. 

 

"Ulaşım demek ekonomi, bolluk ve bereket demektir"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının geçmişten bugüne hayata geçirmekte olduğu dev projelerle Türkiye'nin her noktasını, denizden karadan, havadan ve demir yollarıyla birbirine bağlarken, dünyayla da mesafeleri kısalttığını anlatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

 

"Bu geleneği ve bu hamleyi güçlendirerek devam ettireceğiz. Çünkü ülkemiz dünya lideri olacağı ve dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alacağı yakın bir geleceğe doğru hızla ilerlemektedir. Bizim görevimiz, dünya standartlarında bir ulaşım ağı ve altyapıyla geleceğe hazır olmaktır. Çünkü ulaşım demek ekonomi, bolluk ve bereket demektir. Tarımın, turizmin, ticaretin altyapısı demektir. Gençlerimiz ve çocuklarımız için daha güçlü bir Türkiye'de daha yüksek bir yaşam kalitesi demektir. Bu niyetler içinde, güzel vatanımıza ve güzel insanımıza layık olmak için gece gündüz büyük bir şevkle çalıştığımızı bilmenizi isterim."

 

Konuşmaların ardından Bakan Karaismailoğlu, römorkörler için temsili kaynak yapıp toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

 

 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Bakan, Karaismailoğlu,, Sanmar'da, kaynak, törenine, katıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı