Aytuğlu Banner- Başlangıç 13 Eylül 2021 ( 1 Yıl )
Haber Detayı
02 Temmuz 2020 - Perşembe 17:42 Bu haber 4901 kez okundu
 
Bakan Karaismailoğlu İMEAK DTO temmuz ayı meclis toplantısına katıldı
Karaismailoğlu, Piri Reis Üniversitesi'nde düzenlenen İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO) meclis toplantısına katılarak burada bir konuşma yaptı.
GÜNCEL Haberi
Bakan Karaismailoğlu İMEAK DTO temmuz ayı meclis toplantısına katıldı

 

Toplantıya Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, GİSBİR Başkanı Murat Kıran, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Oral Erdoğan, BIMCO Başkanı Şadan Kaptanoğlu, GMO Başkanı Salih Bostancı, Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği Başkanı Recep Düzgit üyeler ve misafirler katıldı.

 

Açılış konuşmasını İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır yaptı. Denizcilik sektörünün sunduğu ekonomik güç, dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir role sahip olduğunu söyleyen Çakır, “Türk denizcilerinin mevcut güçlü potansiyeli geliştirilmiş denizcilik politikası ve uygun stratejik planlamalarla denizciliğimizi daha ileri seviyeye taşımaya muktedirdir.

 

Çakır, “Sayın Bakanım; Bugün burada sizin değerli hitabınızı dinleyecek ‘cesur denizci müteşebbisler’ denizciliği kavramlardan öteye geçirmeyi ve ülkemizi muasır medeniyetler çizgisine taşımayı üzerlerine vazife edinmişlerdir. Türk denizcilerinin var olan güçlü potansiyeli; geliştirilmiş denizcilik politikası ve uygun stratejik planlamalarla denizciliğimizi daha ileri taşımaya imkân vermektedir. ‘Başarıda süreklilik ve milli ekonomimize katkı’ biz denizcilerin her platformda dile getirdiği ve muvaffak olma adına çaba sarf ettiği en mühim gayesidir.

 

Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler arasında gösterdiği belirgin fark; Asya ile Avrupa arasında köprü ülke olmanın ötesine geçmemize vesile olmuştur. Denizlerimizin elverişli yapısı ve deniz endüstrisinin kapladığı alan, çalışmalarımıza yön vermiş ve denizciliğimizin sınırlarını aşmasına imkân tanımıştır.“Denizci ülke, denizci millet” şiarı çerçevesinde gösterdiğimiz bu çabanın, devletimizin desteği ve koordinasyonu olmadan nihayete ermesi mümkün değildir. Geçmişte olduğu gibi bu günümüzde de idaremizin gösterdiği iş birliği ve azami hassasiyet; denizciliğimizin işlevselliğini azami oranda artırmıştır.  Özellikle; küresel salgın döneminde başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olmak üzere diğer ilgili bakanlıkların gösterdiği muazzam gayret ‘sektörümüzle özdeşleşen idari yapının’ en açık göstergesidir. Denizcilik paydaşlarının sorunlarına çözüm üreten ve desteklerini esirgemeyen başta zatıâliniz olmak üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın tüm temsilcilerine teşekkür ediyorum.

 

"Kabotaj Kanunu, kendi karasularımızda egemenliği Türk denizcilerine kazandırmıştır"

94 yıl önce yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu da bu amaca hizmet etmiş ve aynı zamanda kendi karasularımızda ‘egemenliği’ Türk denizcilerine kazandırmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tam bağımsızlık düşüncesiyle Türk denizcilerine armağan ettiği bu değer, aynı zamanda ‘milli denizciliğimizin’ dünyaya ilanı niteliğindedir.

Bu vesileyle 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi, deniz emekçilerimizi saygı rahmet ve minnetle anıyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise yaptığı konuşmasında "Kabotaj hattındaki yük taşımacılığı 56 milyon tona ulaşmış, yolcu taşımacılığı ise 150 milyon yolcuyu aşmıştır. Yine kabotajda, 13,5 milyon araç taşınmıştır. Ülkemizin toplam dış ticareti içerisindeki deniz yolunun parasal değer olarak payı, 2003 yılında 57 milyar dolarken, 2019 yılında 222,1 milyar dolara yükselerek yüzde 290 oranında artmıştır." dedi.

 

Kabotajın, bir devletin kendi limanları arasında yük ve yolcu taşıma hakkı anlamına geldiğini aktaran Karaismailoğlu, 20 Nisan 1926 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen önemli bir kanun ile Türklere ait olmayan gemilerin Türkiye sahillerinde yük ve yolcu taşıma yapmasının önüne geçildiğini hatırlattı.

 

Türk denizciliğinin ticari gemi filosu, gemi inşa sanayisi ve limancılık faaliyetleriyle bir bütün olduğunun devlet stratejisiyle teşvik edilmesinin yıl dönümü olan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramını kutlayan Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

 

"Ülkemizde dış ticari taşımacılığın yaklaşık yüzde 90’ı deniz yolu ile yapılmaktadır. Sektörün GSMH’deki payı 18,4 milyar dolar ile yüzde 2,5’tir. Bu rakamlar da gösteriyor ki; ekonomimizde yakalanan istikrar, denizcilik sektöründe de kendini göstermiş ve denizciliğin birçok alanında önemli atılımlar gerçekleştirilmiştir.

 

Son dönemlerde, denizciliğimizin her alanında kayda değer bir artış meydana gelmiştir. Bunların bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Limanlarımızda elleçlenen yük miktarı 2003 yılında 190 milyon ton iken, 2019 yılında 484 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. Yine aynı dönemde, konteyner elleçleme sayımız 11,5 milyona ulaşarak 4,5 kattan fazla artmıştır.

 

Kabotaj hattındaki yük taşımacılığı 56 milyon tona ulaşmış, yolcu taşımacılığı ise 150 milyon yolcuyu aşmıştır. Yine kabotajda, 13,5 milyon araç taşınmıştır. Ülkemizin toplam dış ticareti içerisindeki deniz yolunun parasal değer olarak payı, 2003 yılında 57 milyar dolarken, 2019 yılında 222,1 milyar dolara yükselerek yüzde 290 oranında artmıştır."

 

Dünya gemilerinde hizmet etmeye hazır 133 bin 721 aktif gemi adamı

Bakan Karaismailoğlu, hükümet olarak denizcilik sektörünün ekonomi içindeki ağırlığının artmasına olanak sağlayan her adımı atmaya devam edeceklerini dile getirerek, Türkiye'nin, gemi adamı yetiştirmede dünya için önemli bir kaynak olduğunu söyledi.

 

Türkiye'de uluslararası standartlarda eğitim veren ve bakanlık tarafından akredite edilmiş 103 eğitim kurumunun ve dünya denizlerindeki gemilerde hizmet etmeye hazır 133 bin 721 aktif gemi adamının bulunduğunu anlatan Karaismailoğlu, denizcilik sektörünün geleceği açısından, eğitime büyük değer verdiklerini belirtti. Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

 

"Bu kapsamda, İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından Ar-Ge ve inovasyon kültürünün gelişmesi, yeni deniz teknolojileri ile yüksek katma değerli üretim ve ihracat hedeflerine katkı sağlanması amacıyla düzenlenen 'Denizci Millet, Denizci Ülke Yarışması'nın gelecek yıllarda da sürdürüleceğini müjdelemek isterim. 2 Ocak’ta başlayan ve 27 Mart’a kadar devam eden yarışmaya, 53 fikir ve projenin başvurmuş olması denizcilik sektörüne olan ilginin de göstergesi.

 

Ön değerlendirme süreçlerinin ardından 6 proje, 29 Haziran’da final sunumuna davet edildi. Bugün burada, ilk 3 dereceye giren projeleri açıklayarak ödüllendireceğiz." 

 

"Denizciliğimize 8 milyar liralık ÖTV desteği sağladık"

Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin 22 milyar dolarlık turizm gelirinin 4 milyar dolar civarındaki tutarının deniz turizminden elde edildiğini ifade ederek, "Sektörümüzün ekonomiye olan katkısını sağlamlaştırmak adına desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz." dedi.

 

Karaismailoğlu şöyle konuştu:

 

"Denizciliğimizi desteklemek için attığımız adımlara baktığımız zaman; bunlardan biri 16 yıl önce kabotaj hattında çalışan yük ve yolcu gemilerimizin, ticari yatlarımızın, hizmet ve balıkçı gemilerimizin kullandıkları akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisine (ÖTV) son verilmesidir. O günden bugüne denizciliğimize 8 milyar liralık ÖTV desteği sağladığımızı vurgulamak isterim.

 

Yanı sıra, Türk sahipli ancak yabancı bayraklı olan 18 grostonu geçmeyen yatların Türk bayrağına geçişi için yapılan son teşvik düzenlemesi ile KDV yüzde 1'e inmiştir. ÖTV dahil her türlü vergi, rüsum, harç gümrük vergisi ve veraset intikal vergisi dahi düşünülerek bunların tamamı sıfırlanmıştır. Yapılan düzenlemeler sonucunda bugüne kadar 7 bin 112 tekne Türk bayrağı çekmiştir. Bu vizyonla, denizcilik sektörü için sorun olabilecek her türlü konuyu ivedilikle ele aldığımızı bilmenizi isterim.

 

Tersanelerimizin gelişimine baktığımızda ise; 2002 yılında 37 olan tersane sayımızın bugün itibariyle 83’e, yıllık üretim kapasitemizin ise 550 bin dedveyt tondan 4,53 milyon dedveyt tona yükseldiği görülmektedir.

 

En önemlisi de bu rakamlar yükselirken, yerlilik oranlarımızda da büyük artışlar yaşanmıştır. Türkiye, lüks yat imalatında dünya üçüncüsüdür."

 

"Dijitalleşen denizcilik sektörünün daha hızlı ve verimli olacağına inanıyoruz"

Bakan Karaismailoğlu, sektörün önümüzdeki süreçte gelişimini sürdürerek yeni istihdamlar sağlayabileceğini belirterek, Türkiye'nin, gemi söküm endüstrisinde 2019 yılındaki 1,1 milyon groston hacmiyle dünya genelinde yüzde 8,3’lük payla Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sırada yer aldığını aktardı.

 

Karaismailoğlu, belge başvurularının kabulü ve belge ücretlerinin tahsili dahil tüm hizmetlerde giderek artan bir şekilde e-devlete geçmeyi amaçladıklarını ifade ederek, "Dijitalleşen denizcilik sektörünün daha hızlı ve verimli olacağına inanıyoruz." dedi. 

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan, Türkiye'yi de etkileyen salgının, küresel ölçekte dijital iş birliğine ilişkin yol haritasının uygulanmasına ivme katacağını anlatan Adil Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

 

 "İçerisinde bulunduğumuz salgın döneminde deniz yoluyla taşımacılığın devam etmesinin hayati önem taşıması nedeniyle çeşitli tedbirler alınmıştır. Bu kapsamda, gemi adamı ile gemi ve denizcilik şirketlerinin sertifikalarının süreleri ile gemi denetimlerinin aralıkları uzatılmıştır.

 

Ülkemizin denizlerde sahip olduğu bu zengin potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek, dünya denizciliğinde hak ettiğimiz yeri almamız hepimizin ortak dileğidir. Unutmayalım ki denize ve denizciliğe verilecek önem ölçüsünde Türkiye Cumhuriyeti büyüyecek ve güçlenecektir.

 

Üç tarafı denizlerle çevrili ve dünyanın gıpta ile baktığı bir coğrafyaya sahibiz. Bu bakımdan, denizler ve siz denizciler, bizim için ayrı bir değersiniz. Bu yaklaşımla, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak denizcilik ve deniz yolları alanına dört elle sarılıyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

"Denizci Millet, Denizci Ülke” yarışması

 

 

Adil Karaismailoğlu’nun konuşmasının ardından gerçekleşen ödül töreninde İMEAK Deniz Ticaret Odası olarak ülkenin kalkınma hedeflerine uygun ilerleme gayreti içinde "Denizci Millet, Denizci Ülke" adıyla düzenlenen yarışmanın ödülleri sahiplerini buldu.

 

Yarışmaya 53 adet Fikir/Proje başvurdu!

Deniz ulaştırması, gemi ve yat inşa, deniz turizmi, deniz kaynakları, limanlar, lojistik, denizcilik eğitimi ve istihdam alanlarında yeni ve uygulanabilir fikirleri ve projeleri kapsayan ve 2 Ocak’ta başlayan yarışmaya, son başvuru tarihi olan 27 Mart’a kadar toplam 53 adet Fikir/Proje başvurduğu belirtildi.

 

Ön değerlendirme aşamasında tüm denizcilik fakültelerinden 13 öğretim üyesi, final aşamasında 6 profesör ve sektörün değerli temsilcileri tarafından gerçekleştirilen değerlendirmeler sonucu 6 proje finale kalmaya hak kazandı. Son olarak 29 Haziran Pazartesi günü Odanın Meclis Salonu’na davet edilen adayların proje sunumlarının ardından yapılan değerlendirme sonucu derece ve mansiyon alan eserler belirlendi.

 

 

 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör:
Etiketler: Bakan, Karaismailoğlu, İMEAK, DTO, temmuz, ayı, meclis, toplantısına, katıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı