Haber Detayı
04 Ekim 2020 - Pazar 23:41 Bu haber 2405 kez okundu
 
BAE, İsrail ile Süveyş'e rakip olacak kanal açacak
İki ülkenin Süveyş Kanalı'na rakip kanal projesi üzerinde görüştüklerinin ortaya çıkması Mısır'ı paniğe soktu.
DÜNYA Haberi
BAE, İsrail ile Süveyş'e rakip olacak kanal açacak

Yeni nakliye yolu Mısır'ın deniz ticaretinden, özellikle de kazançlı petrol endüstrisinden elde ettiği karı en aza indireceği anlamı taşıyor.

 

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki normalleşme anlaşması sonrası gelişen ekonomik ilişkiler Mısır yönetiminde panik yaratmaya başladı. Avrupa ile Asya arasındaki en hızlı nakliye yolu olan Süveyş Kanalı’na rakip bir kanalın Mısır ekonomisine büyük darbe vuracağı anlamına geliyor.

 

Yeni Şafak'ın The New Arab’ın Arapça sitesine dayandırdığı haberinde Mısır’ın, Riyad’ın böyle bir teklifi engellemesi amacıyla Suudi Arabistan ile üst düzey temaslara başladığı bildiriliyor.

 

"Bizi sırtımızdan bıçakladılar"
Yeni kanal projesinin Mısır hükümeti içinde öfkeye neden olduğunu belirten Mısırlı kaynaklar konu ile ilgili şu ifadelerde bulundu:

 

“Konunun hala istişare sürecinde olduğunun farkındayız, ancak Abu Dabi’nin bu adımı temel olarak sırtımızdan bıçaklamaktır.”

 

Kanal olmazsa demiryolu
İsrail üzerinden bir kanal inşa edilmese bile, normalleşme anlaşması Aşdod ve Eylat arasındaki mevcut demiryolu hattının karadan mal taşımak için genişlemesine imkan tanıyor.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: BAE,, İsrail, ile, Süveyş'e, rakip, olacak, kanal, açacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı