Haber Detayı
03 Kasım 2020 - Salı 17:02 Bu haber 1002 kez okundu
 
Avrupa’ya ihracat yüzde 20 artabilir
İTO’nun gerçekleştirdiği istişare toplantısına katılan lojistik sektörü temsilcileri, Ro-Ro taşımalarına destek verilmesi ve sınır kapılarındaki sorunların çözülmesi halinde Türkiye’nin Avrupa’ya ihracatının yüzde 20 artacağını söyledi.
LOJİSTİK Haberi
Avrupa’ya ihracat yüzde 20 artabilir

Kargo sektörü temsilcileri ise e-ticaretle birlikte artan potansiyele dikkat çekerek, mevzuatla ilgili sorunların çözülmesi halinde sektörde istihdamın kısa sürede 150 binden 500 bine çıkabileceğini kaydetti.

 

 

İstanbul Ticaret Odası, sektörleri mercek altına aldığı istişare toplantılarını küresel salgın döneminde online ortamda sürdürüyor. Lojistik-ulaşım sektörü istişare toplantısı, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Yönetim Kurulu Üyeleri Levent Taş ile İbrahim Doğan Salman ve Meclis Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda; lojistik, kargo, servis, şehirlerarası otobüs taşımacılığı ve gümrük müşavirliği sektörlerinde Covid-19 sürecinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu.

 

RO-RO’ya destek talebi
Lojistik sektörü temsilcileri, özellikle Avrupa’ya açılan sınır kapılarında uzun bekleme süreleri nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını, sınırı geçtikten sonra ise Macaristan ve Slovenya gibi ülkelerde geçiş belgesi kotaları nedeniyle yine sorunlarla karşılaştıklarını söyledi. Sektör temsilcileri, Bulgaristan ve Ukrayna’ya yapılan Ro-Ro seferlerinde treyler başına 150-200 Euro’luk destek verilmesi önerisinde de bulunarak, söz konusu desteğin Avrupa’ya yapılan taşımalarda kolaylık sağlayacağını belirtti. Teslimat süresinin bu yolla 3-4 güne düşebileceğini dile getiren sektör temsilcileri, çözüm önerilerinin uygulanması halinde Türkiye’nin Avrupa’ya yaptığı ihracatın yüzde 20 artacağını da savundu.

 

Demiryolu da etkin olmalı
Küresel salgın nedeniyle denizyolu ve havayolu tarafında da zor bir sürecin yaşandığını anlatan lojistik sektörü temsilcileri, son 20 gün içinde Çin’den havayolu navlun fiyatlarının kilogram başına 4 dolar seviyesinden 8 Euro seviyelerine yükseldiğine dikkat çekti.Demiryolu yük taşımacılığında serbestleşmenin devreye alındığını, ancak rekabetçi ve herkese açık bir sistemin henüz oluşmadığını da vurgulayan sektör temsilcileri, demiryolundan etkin bir şekilde yararlanılması için kamuya sundukları çözüm önerilerinin uygulanması gerektiğini söyledi. Toplantıda Gürcistan’daki Anaklia Limanı Projesi’nin durdurulması da gündeme geldi. Sektör temsilcileri, Çin ile Avrupa arasındaki transit taşımacılık güzergâhında, Karadeniz üzerinden Türkiye’yi devre dışı bırakacak söz konusu projenin durdurulmasının olumlu olduğunu kaydetti.

 

Kargoda istihdam projeleri
Kargo sektörü temsilcileri, e-ticaretteki yükselişin sektörün potansiyelini daha da artırdığını, ancak mevzuatla ilgili sorunlar nedeniyle potansiyelin değerlendirilemediğini söyledi. Mevzuatın yeni iş modellerini desteklemesi ve yenilenmesi gerektiğini belirten sektör temsilcileri, önerilerinin uygulanması halinde sektörde istihdamın kısa sürede 150 binden 500 bin çıkabileceğinin de altını çizdi. Sektör temsilcileri, istihdam sağlayıcı projelerinden de örnekler verdi. Girişimci kurye projesiyle, girişimcilere kendi araçlarıyla kuryelik hizmeti verilmesinin öngörüldüğünü, şimdiden 5 bin başvurunun olduğunu aktaran sektör temsilcileri, ev hanımlarına yönelik emanetçilik projelerinin de on binlerce kadına istihdam sağlayabileceğini dile getirdi.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Avrupa’ya, ihracat, yüzde, 20, artabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı