Haber Detayı
01 Ağustos 2020 - Cumartesi 15:57 Bu haber 442 kez okundu
 
Avrupa’nın Başkenti Brüksel
Batı Avrupa’da bulunan Belçika’nın başkenti Brüksel ülkenin hemen hemen ortasında konumlanır.
DÜNYA Haberi
Avrupa’nın Başkenti Brüksel

 

Avrupa Birliği’nin (AB) üç temel kurumu olan AB Komisyonu’na,  AB Bakanlar Konseyi’ne ve İsviçre’nin Strazburg kenti ile dönüşümlü olarak Avrupa Parlamentosu’na ev sahipliği yapan Brüksel,  “Avrupa’nın başkenti” olarak da anılır. Bunların yanında NATO’nun merkez karargâhı da yine Brüksel’dedir. Bu özellikleri sebebiyle Brüksel bir politik merkez olmasının yanı sıra her daim hareketli ve kozmopolit bir şehirdir.

 

Avrupa Parlamento Binası 

 

Kelime anlamı “bataklığın içindeki yer” olan Brüksel, 979 yılında kurutulan bir bataklığın üzerine kurulmuştur. Saldırılardan korunmak için ilk defa 12. yüzyılda inşa edilen ve şehri çevreleyen duvarlar artan nüfus sebebiyle 14. yüzyıla kadar sürekli genişlemiştir. Bu duvarların bazı bölümleri günümüzde halen ayaktadır. 

 

15. yüzyıldan itibaren sırasıyla Roma İmparatorluğu, Fransa ve Hollanda tarafından yönetilen kent, 1830’da gerçekleşen devrimin ardından bağımsızlığını kazanmıştır. 

 

19 beldeden oluşan Brüksel’in, 1 Ocak 2019 verilerine göre nüfusu da 1.209.000

 

Grand Place Meydanı 

 

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Grand Place, Brüksel’in en turistik yerlerindendir. Meydan ve çevresi, Barok ve Gotik tarzdaki yapılarıyla hem tarihî bir atmosfere hem de kafeleri, restoranları ve mağazalarıyla güncel bir Avrupa şehrinin renkli sosyal hayatına sahiptir.

 

15. Yüzyıla tarihlenen Brüksel Belediye Binası bu alandaki en ilgi çekici yapılardandır. Binanın 96 metrelik asimetrik ihtişamlı kulesi Jan van Ruysbroeck tarafından tasarlanmış ve inşası farklı dönemlerde devam etmiştir. Kuledeki tasarım hatalarını gören mimarın kendisini buradan atarak hayatına son verdiğine dair hikayeler anlatıla gelir.

 

Meydandaki bir diğer önemli yapı, tarihi 15. yüzyıla kadar uzanan “Maison du Roi”, yani Kralın Evi’dir. Brabant Dükü tarafından bir yönetim merkezi olarak yaptırılan bina 1800’lü yıllardan beri Brüksel Şehir Müzesi olarak varlığını sürdürür. Müzede Brüksel tarihine ilişkin sayısız obje ve belge sergilenir. 


Meydanın hemen yakınında bulunan Çocuk Heykeli (Manneken Pis) Brüksel’in en önemli simgelerindendir. 1600’lü yılların başında yapılan 61 santimetre yüksekliğindeki bu bronz heykel hakkında pek çok rivayet bulunur. Heykelde tasvir edilenin, soylu bir ailenin kaybolduktan birkaç gün sonra bulunan çocuğu olduğu yönündeki söylence bunlardan biridir. Hikâyeye göre ailesi çocuğun bulunmasına öylesine sevinir ki onun heykelini yaptırır. Bu hikâyeyi yeterli bulmayanlar için, çocuğun patlamak üzere olan bir bombayı etkisiz hale getirip tüm Brüksel’i kurtardığı şeklinde veya başrolünde çocuk ajanların ve casusların yer aldığı hikayeler de bulunmaktadır. 1965’te çalınmak istenen ve hasar gören heykelin aslı Şehir Müzesi’nde sergilenir. Heykele çeşitli kutlamalarda ve özel günlerde farklı kıyafetler giydirmek Brüksel halkı için bir gelenek halini almıştır. Bugüne kadar heykele giydirilen yüzlerce kostüm yine Şehir Müzesi’nde görülebilir.

 

Atomium 

 

Brüksel’in bir diğer önemli simgesi, Belçikalı mühendis André Waterkeyn tarafından Expo 58 için tasarlanan Atomium’dur. Demir kristalinin büyütülmüş halini temsil eden bu anıt bina 1958’deki fuar için yalnızca 6 aylığına inşa edilmesine rağmen öylesine büyük ilgi görmüştür ki Brüksel’in en önemli simgelerinden ve turistik noktalarından biri olarak bugün hâlâ ayaktadır. 102 metre yüksekliğindeki yapı, birbirine demir çubuklarla bağlı 18 metre çapındaki dokuz küreden oluşur. Şu an altısı ziyarete açık olan kürelere asansörler ve yürüyen merdivenler aracılığıyla ulaşılır. Brüksel’e panoramik bir bakış sunan bu kürelerde restoranların yanı sıra bilimsel etkinlikler, çocuklar için eğitimler ve sergiler için kullanılan alanlar bulunmaktadır. 2008’de 50’nci yılı kutlanan Atomium’un en yüksek noktasındaki küreye ölümünden sonra tasarımcısı Waterkeyn’in adı verilmiştir. 


 

Atomium ile aynı alanı paylaşan Mini Avrupa adlı minyatür parkının ne denli popüler olduğunu anlatmak için yılda ortalama 300 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini söyleyebiliriz. Parkta Avrupa Birliği’nden 80 şehre ait 350 binanın 1:25 ölçeğinde küçültülmüş minyatürleri sergilenir. 24 bin metrekare alana yayılan bu parka giderek Avrupa’nın en önemli mimari yapılarını birkaç saat içinde görebilmek mümkündür.


Belçika Güzel Sanatlar Kraliyet Müzesi, Brüksel’deki en önemli sanat müzelerindendir. 15. yüzyıldan günümüze Batı sanatının farklı akımlarından ve dönemlerinden örneklerin sergilendiği müzenin koleksiyonunda Belçikalı René Magritte, Paul Delvaux gibi ressamların yanı sıra Van Gogh ve Salvador Dali gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserleri de bulunur.

 


Brüksel’de yıl boyunca özellikle nisan-ekim ayları arasında çok sayıda kültürel etkinlik ve festival düzenlenir. Uluslararası Fantastik Film Festivali, Ommegang Orta Çağ Festivali, Pukkelpop Müzik ve Dans Festivali ile Çiçek Halı Festivali bu etkinliklerden yalnızca birkaçıdır.


“Avrupa’nın başkenti” Brüksel’de 9 Mayıs Avrupa Günü de renkli etkinliklerle kutlanır. 1950’de Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schuman’ın, Avrupa’da kalıcı barışçıl ilişkilerin kurulmasının zorunlu olduğunu belirtip bütünleşmiş bir Avrupa kurma gayesiyle bir kanun teklifi verdiği gün olan 9 Mayıs 1985’te Milan Zirvesi’nde alınan kararla tüm Avrupa’da her yıl “Avrupa Günü” olarak kutlanmaya başlamıştır.

 

 

 

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Avrupa’nın, Başkenti, Brüksel,
Yorumlar
Haber Yazılımı