Aytuğlu Banner- Başlangıç 13 Eylül 2021 ( 1 Yıl )
Haber Detayı
20 Ekim 2021 - Çarşamba 13:06 Bu haber 3599 kez okundu
 
Atıl durumdaki iki liman özelleştiriliyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, TBMM’ye sunuldu.
LİMANLAR Haberi
Atıl durumdaki iki liman özelleştiriliyor

Teklifin gerekçesinde, 1986 yılından bugüne kadar yapılan özelleştirmeler ve gelecek yıl yapılmak istenen özelleştirmeler de yer aldı.

 

Gökçeada Kuzu Limanı Satılacak
1997–2021 yılları arasında Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.’ye (TDİ) ait 15 liman ile TCDD’ye ait Mersin, Samsun, Bandırma, İskenderun ve Derince limanlarının özelleştirilmesi sonucunda 5,5 milyar lira (2,98 milyar ABD doları) tutarında özelleştirme geliri elde edilmiştir.

 

Çanakkale Gökçeada Kuzu Limanı’nın ‘Yolcu ve Yat Limanı’ olarak yeniden düzenlenmesine yönelik Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca yürütülen imar planı süreçleri tamamlanmış bulunmaktadır. Mevcutta atıl durumda bulunan liman alanı, 550 yat kapasiteli 4 çıpalı yat limanı ve yolcu limanı olarak hizmet verecek şekilde projelendirilmiştir. Söz konusu limanın özelleştirilmesine yönelik 2018 yılı son çeyreğinde çıkılan ihale, yeterli teklif alınamadığından 15 Nisan 2019 tarihinde iptal edilmiştir. 2022 yılı içerisinde tekrar ihaleye çıkılması planlanmaktadır.

 

Eski Nato Limanı da Özelleşecek
Tekirdağ ili Marmaraereğlisi ilçesi Çeşmeli köyünde bulunan taşınmazlar ile Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanlardan oluşan Marmaraereğlisi NATO Eski Kabul Limanı’na yönelik imar planı çalışmaları sonuçlandırılmış olup 30 Ağustos 2019 tarih ve 1490 sayılı ÖYK Kararı ile onaylanmıştır. Geri sahasının projelendirilmesine yönelik Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca yürütülen alternatif çalışmalar devam etmektedir. Mevcutta atıl durumda olan liman alanının özelleştirme sonrası dökme yük, sıvı yük, konteyner ve Ro-Ro hizmetleri verecek şekilde inşa edilmesi ve işletilmesi öngörülmekte olup ‘işletme hakkının verilmesi’ yöntemiyle yapılacak olan özelleştirme ihalesinin 2022 yılında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Atıl, durumdaki, iki, liman, özelleştiriliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı