Haber Detayı
21 Ekim 2020 - Çarşamba 16:57 Bu haber 894 kez okundu
 
Asyaport Limanı'nda korkarak başladığı işinde usta oldu
Tekirdağ Asyaport Limanı'nda gemilerden boşaltılan konteynerleri özel araçla taşıyan Elif Çevik, korkarak başladığı işinde usta oldu.
LİMANLAR Haberi
Asyaport Limanı'nda korkarak başladığı işinde usta oldu

Evli ve bir çocuk annesi 32 yaşındaki Çevik, aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla çalışmaya karar verdi.

 

Bir yakınının tavsiyesiyle Asyaport Limanı'na başvuran Çevik, aldığı eğitimlerin ardından konteyner taşımak için tasarlanmış, uzun kasalı araç TTC'nin operatörü oldu.

 

Önceleri zorlansa da kısa zamanda kullandığı araca hakimiyetiyle liman çalışanlarının da takdirini kazanan Elif Çevik, mesai günleri araca gelen iş emrine göre hareket ediyor.

 

Çevik, vinç yardımıyla TTC'ye yüklenen konteynerleri limanda istenilen noktaya ulaştırıyor.

 

Erkeklerin yaptığı zorlu işinde başarıyı yakalayan kadın operatör Çevik, çevresindeki kadınlara da örnek oluyor.

 

 

"Hırs, azim ve ailenin desteği"

Çevik, bir kadın için sıra dışı sayılabilecek bir görevde yer aldığını söyledi.

 

Daha önce uzun araç kullanma tecrübesi olmamasına rağmen hırsı ve azmiyle aynı zamanda aile desteğiyle zoru kolay kıldığını anlatan Elif Çevik, şunları kaydetti:

 

"İşe ilk başladığımda uzun araç olduğu için zorluk yaşadım. Dönüşlerde bazen dorseyi unutabiliyorsun. Geri geri gitmeyi hiç beceremiyordum. Normal araçlara göre dorseyle geriye gitmek daha farklı oluyor. Boş kaldığımda sürekli geri geri gitmeyi deneyerek kendimi geliştirdim. Dikkat ettikten sonra işin üstesinden gelebiliyorsunuz, işi öğrendikçe hiçbir zorluğunun olmadığını görüyorsun. Dikkat ettikten sonra işin üstesinden gelebiliyorsunuz. Zorlansam da bırakmayı düşünmedim. Çünkü zorlandığım şeylerin üzerine giderek başardım. Bende bir şekilde 'bu işi yapacağım' dedim ve başardım"

 

 

"Bir kadının yapamayacağı hiçbir şey yok"

En az bir erkek şoför kadar iyi olduğunu düşündüğünü ifade eden Çevik, "Bir kadının yapamayacağı hiçbir şey yoktur, bu işte erkek şoförler kadar iyi olduğumu düşünüyorum onlar kadar iyi kullanabiliyorum bu konuda onlarla yarışabilirim" dedi.

 

Elif Çevik mesai sonrası bir de evdeki mesaisinin devam ettiğini belirtti.

 

Evdeki işlerin limandakilerden daha yorucu olduğunu ifade eden Çevik, "Burada işim bitince evde mesaim başlıyor. Ev işleri az da olsa insanı yoruyor. Çocuğun enerjisi hiç bitmiyor. Onunla ilgilenmek yaptığım işten daha yorucu oluyor." diye konuştu.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Asyaport, Limanı'nda, korkarak, başladığı, işinde, usta, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı