Haber Detayı
10 Aralık 2020 - Perşembe 10:43 Bu haber 2249 kez okundu
 
Asya'dan Kuzey Avrupa'ya rezervasyon almayı durdurdu
Fransız nakliye devi CMA CGM, ağır ve sürekli talebin konteyner tedarik zincirini bastırması ve ekipmanlarda kronik kıtlıklar yaratması nedeniyle aralık ayının son haftasına kadar Asya'dan Kuzey Avrupa'ya rezervasyon almayı durdurdu.
DENİZ TİCARETİ Haberi
Asya'dan Kuzey Avrupa'ya rezervasyon almayı durdurdu

CMA CGM, rezervasyondaki durmanın tüm ticaretlerle ilgili olduğunu belirterek, Asya dışındaki konteynerlere yönelik güçlü talebi ve son haftalarda biriken birikmiş yükü sorumlu tutuyor.  Almanya merkezli bir perakendecinin tedarik zinciri müdürü "Sözüm yok" dedi.

 

Bir taşıyıcının, yoğun sezon talebinde büyük bir ticaret şeridinde üç hafta boyunca rezervasyonları reddetmesi alışılmadık bir durum olsa da bir nakliyeci, hareketin yelken açmaya benzer olduğunu belirtti.

 

Hapag-Lloyd gibi diğer taşıyıcılar, rezervasyonları kabul etmeye devam ediyor, ancak Alman havayolu şirketi 15 Aralık'ta Asya'dan Kuzey Avrupa'ya TEU başına 2.945 ABD Doları ve TEU, İngiltere limanlarına yoğun bir şekilde. Asya menşeli limanlardaki ciddi boş konteyner kıtlığı, Eylül ayından bu yana Çin'den ABD'ye giden hacimdeki ani yükselişin Asya'da konteyner bulunabilirliğine neden olduğu – Container xChange's Container Availability Index (CAX) ile ölçüldüğü üzere – yüzde 37 düşüşe neden olduğu zamandan beri artıyor yıldan yıla neredeyse yüzde 50 daha düşük bir seviyeye. Aciliyete rağmen Avrupa'da boş konteynerler depolarda ortalama 23 gün geçiriyor.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Asya'dan, Kuzey, Avrupa'ya, rezervasyon, almayı, durdurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı