Haber Detayı
02 Eylül 2020 - Çarşamba 13:37 Bu haber 873 kez okundu
 
Armatörlere Berra desteği geliyor
Berra, armatörlerin ve denizcilik firmalarının peşin ödeyerek temin etmek zorunda oldukları yüksek maliyetli ürünleri daha kolay satın alabilmeleri için yeni bir sistemi hayata geçiriyor.
DENİZ TİCARETİ Haberi
Armatörlere Berra desteği geliyor

Yüksek Denizcilik Okulu (YDO) 1979 mezunları Adnan Erdal, A. Vehbi Üstün ve Sami Özkaya ile İşinsanı D. Benjamin Berra’nın ortaklığında hayata geçen girişim sermayesi ve yatırım ortaklığı projesinde Berra, denizcilik firmaları ve armatörlere yüksek maliyetli alımları için ödeme kabiliyetlerini artırma imkanı sunuyor.

 

Ödeme kolaylığı sunacağız
İngiltere ve Ukrayna’dan sonra Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan Berra’nın işleyişini “Denizcilik firmaları ve armatörlerin ihtiyacı olan ürünleri uygun şartlarda temin etmek.” şeklinde özetleyen A. Vehbi Üstün, ağırlıklı olarak yakıt, yağ ve IMO konvansiyonları gereği temin edilmesi zorunlu Scrubber, WBT ( Water Ballast Treatment ) gibi yüksek giderli konularda armatörlere ve denizcilik firmalarına anlaşmalı olduğumuz markalarla uygun ödeme planı sunacağız” dedi.

 

 

Katalizör oluyoruz
Bankalar gibi para veren bir kuruluş değil, finansman sağlayarak katalize eden bir firma olduklarını belirten D. Benjamin Berra ise, “Hem finansal yönetim hem ticari yönetim tarafındayız. İşin finansal yönetiminde, şirketlerin satın alacakları ürünü uygun şartlarda sunarken aynı zamanda da firmanın ödeyebilme kapasitesini geliştiriyoruz. Ticari yönetim tarafında ise ilgili firmanın verimli çalışabilmesi için gerekli takas ve ticari desteği veriyoruz” diye konuştu.


“Biz bütün malı vadeli satıyoruz diye bir olay da yok. Finansman yüküyle karşılaşan insanlara uygun çözüm önerileri ile ticareti güçlendiriyoruz. Diyelim ki 100 ton kapasiteli bir fabrikanız var fakat 60 ton üretebiliyorsunuz ve bir şekilde döndürmeye çalışıyorsunuz. Geri kalan 40 birimi de üretip satsa bir kar elde edecek. Biz işte bu kısımda dahil oluyoruz. Sen bu atıl olan kapasiteni ver bize. Finansal yükünden kurtul, atıl kapasiteni doldur. Bizim aldığımız malla beraber takas ticareti devreye giriyor. Biz işletmenin girdilerini sağlıyoruz, karşılığında mal veya hizmet alıyoruz.”

 

Çözüm Odaklıyız
D. Benjamin Berra, özel sermaye girişimi ile banka kredisi arasındaki farkı da şöyle anlattı :


“Bankalar sadece kredi verdiği firmalardan borcunu tahsil etmeye odaklanıyor. Biz ise kredinin neden geciktiğine veya ödenmediğine bakıyoruz. Proje bazında çözüm ortaklığı sağlıyoruz bunun çözümü için yönlendirme yapıyoruz. Yani çözüm ortağı oluyoruz. Firmamız bir “girişim sermayesi yatırım ortaklığı”dır. Berra’nın Türkiyede birkaç kolu daha var. Yeni bir ortaklık oluşturduğumuz firmamız öncelikle İngiltere’de bulunan genel merkezin irtibat bürosu gibi çalışacak. Daha sonra Berra’nın diğer kollarını da bünyesine alıp franchise ortaklık olarak yoluna devam edecek. Ukrayna’da da aynı yapılanmamız var. Orada da bir franchise ortaklık oluşturduk. Burada da aynısını yapacağız.”

Kaynak: (DD) - Denizcilik Dergisi Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Armatörlere, Berra, desteği, geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı