ESKO: Banner ve Reklam Başlangıç: 01.01.2022 Bitiş: 31.12.2022

SOLAS: Banner ve Reklam Başlangıç: 01.01.2022 Bitiş: 31.12.2022
PETROL OFİSİ
1 Aralık 2022 Başlangıç - 28 Şubat 2023 Bitiş
Haber Detayı
23 Kasım 2022 - Çarşamba 15:01 Bu haber 854 kez okundu
 
Almanya'nın LNG yüklü ilk özel gemisi ülkeye ulaştı
Almanya'nın ilk özel Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi (FSRU) "Neptune" ülkeye ulaştı.
ENERJİ Haberi
Almanya'nın LNG yüklü ilk özel gemisi ülkeye ulaştı

Sıvılaştırılmış doğal gazı gaz haline dönüştürmek için kullanılan ilk özel FSRU "Neptune", bu sabah Rügen adasındaki Mukran limanı açıklarında demirledi.

 

Gemi, hazırlıkların tamamlanmasının ardından Greifswald yakınlarındaki Lubmin sanayi limanına getirilecek ve yüzer bir terminal olarak hizmet verecek.

 

Ülke sınırlarına girmesinin ardından bir sahil güvenlik gemisinin eşlik ettiği 283 metre uzunluğundaki gemi, 1 Aralık'ta Lubmin'deki limanın yakınından geçen doğal gaz boru hatlarına bağlanacak.

 

 

Almanya'nın enerji krizine karşı önlemleri

Almanya, Moskova'nın Kuzey Akım 1 doğal gaz boru hattı üzerinden gaz akışını durdurma kararının tetiklediği enerji kriziyle mücadele ediyor.

 

Bölgede savaşa ilişkin endişeler enerji kaynakları üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, Alman hükümeti, bu kış sanayinin çarklarının dönmesi, ışıkların açık, evlerin sıcak kalmasını sağlamak için çabalıyor.

 

Bu yıl 2 FSRU gemisinin Aşağı Saksonya'daki Wilhelmshaven'da ve Schleswig-Holstein'daki Brunsbüttel'de faaliyete geçmesi planlanıyor. Ayrıca, Stade ve Lubmin'e 2023'ün sonuna kadar birer FSRU yerleştirilecek.

 

Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı, 20 Kasım'da ülkenin enerji arzını güvence altına almaya yardımcı olacak LNG terminallerinin satın alınması ve bakımının öngörülenin yaklaşık 2 katına mal olacağını bildirmişti.

 

Daha önce 2,94 milyar avro bütçe ayrılan terminallerin satın alınması ve bakımının 6,56 milyar avroya mal olacağı hesaplanıyor. Söz konusu terminallerdeki fiyat artışında ilave altyapı ve işletme maliyetlerinin etkili olduğu belirtiliyor.

 

Bakanlık, Rusya'dan gaz arzının azaltılmasının ve ardından kesilmesinin LNG terminallerini "kesinlikle gerekli" kıldığını belirtmişti.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Almanya'nın, LNG, yüklü, ilk, özel, gemisi, ülkeye, ulaştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı