Haber Detayı
26 Aralık 2020 - Cumartesi 01:02 Bu haber 1632 kez okundu
 
ADİK, Askeri Eğitim Gemisini denize indirdi
Anadolu Tersanesi (ADİK), Katar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için inşa ettiği ikinci Askeri Eğitim Gemisi olan QTS 92 AL DOHA’yı denize indirdi.
GEMİ İNŞA Haberi
ADİK, Askeri Eğitim Gemisini denize indirdi

Anadolu Tersanesi, ilkini ( QTS 91 AL DOHA) Ekim 2020’de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Katar Savunma Bakanı Khalid Mohamed Al Attiyah’ın da katıldığı törenle suya indirdiği Askeri Eğitim Gemisi’nin ikincisi olan QTS 92 AL DOHA’yı da denize indirdi.

 

Pandemi koşullarından dolayı törensiz suya indirilen QTS 92 AL DOHA , 90 metre uzunluğunda ve 1.950 ton tam yük deplasmanına sahip. Gemi, eğitim görevlerinin haricinde karakol görevleri de icra edebilecek donanıma sahip.

 

ADİK ile Katar Deniz Kuvvetleri arasında iki askeri eğitim gemisi inşa edilmesi için Katar’da Mart 2018’de düzenlenen Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı’nda sözleşme imzalamıştı.

 

Tasarımı da Anadolu Tersanesi tarafından yapılan gemide 72 askeri öğrenci eğitim görebilecek. Gemilerde ayrıca helikopter pisti de bulunuyor.

 

Öte yandan geminin helikopter platform sertifikasyon, mühendislik ve dizayn hizmetlerini üstlenen HeliPLAT aynı zamanda sistemlerin testleriyle birlikte eğitim faaliyetlerini de yürütüyor.

 

Geminin klaslaması ise Türk Loydu tarafından yapıldı.

Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: ADİK,, Askeri, Eğitim, Gemisini, denize, indirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı