Haber Detayı
19 Şubat 2021 - Cuma 20:01 Bu haber 3523 kez okundu
 
IMO ve WISTA, çalışan kadınlar hakkında veri toplayacak
Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ve Women's International Shipping and Trading Association (WISTA), sektörde çalışan kadınların işteki oranı ve dağılımı hakkında bilgi toplamayı amaçlayan denizcilik sektöründeki kadınlar üzerine ilk çalışmayı başlattı.
SEKTÖRDEN Haberi
IMO ve WISTA, çalışan kadınlar hakkında veri toplayacak

Çalışma, sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için gerekli olan denizcilik işgücünün nasıl artırılacağı ve çeşitlendirileceğine ilişkin zemin hazırlamayı amaçlıyor.
 
Çalışmanın lansmanı, 2020 yılında Denizcilik Alanında Artan İş birliği Faaliyetleri ile Daha Çeşitli ve Kapsayıcı Bir Ortamın Teşvik Edilmesine İlişkin Mutabakat Zaptı'nın imzalanmasını takip ediyor. Mutabakat Muhtırası, misyonu denizcilik, ticaret ve lojistik sektörlerinde liderlik pozisyonlarındaki kadın sayısını artırmak ve bu kadınları desteklemek için uluslararası bir kuruluş olan IMO ve WISTA tarafından imzalandı. Mutabakat Muhtırası, her yerde denizcilik sektörü için sürdürülebilir bir gelecek sağlamak için temel unsurlar olan çeşitli cinsiyet kimliklerini ve katılımı teşvik etmek için bir çerçeve oluşturmayı amaçlamaktadır.
 
IMO Genel Sekreteri Kitack Lim, “Denizcilik sektöründe çeşitlilik önemli. Kadınları güçlendirmek, dünya çapında ekonomik refahı teşvik eder, büyümeyi ve gelişmeyi teşvik eder ve küresel denizcilik camiasında ve ötesinde çalışan herkese fayda sağlar. Kadınların katılımıyla ilgili sağlam verilere ihtiyacımız var. Denizcilik sektöründeki tüm üye devletleri ve paydaşları bu önemli çalışmaya katılmaya davet etmekten memnuniyet duyuyorum.” dedi.
 
WISTA Başkanı Despina Panayiotou Theodosiou, “Karşılaştırılabilir verilere sahip olmak, kadınların denizcilik sektörüne katılımını artıracak programlar geliştirmek ve politikalar önermek için çok önemlidir. Bu çalışma sektörümüzde daha çeşitli ve kapsayıcı bir ortam yaratmaya yönelik önemli bir adım olacaktır. Dünya genelindeki erişimimiz sayesinde, gerçek sonuçları sunmak ve daha kapsayıcı bir denizcilik sektörü için çabalarımızı desteklemek için bu çalışmanın kapsamını genişletebiliriz.” dedi.
 
IMO ve WISTA arasındaki Mutabakat Muhtırasının bir diğer temel amacı, IMO Denizcilik Sektörünün Bölgesel Kadın Dernekleri (WIMA) ve WISTA Ulusal Dernekleri arasındaki iş birliğini güçlendirmek ve en iyi uygulamaları paylaşmaktır. WISTA, IMO'nun denizcilik endüstrisindeki kadınlara ve işletmelerin ankete yanıt vermelerini teşvik etmesine yardımcı olmada önemli bir rol oynayacaktır.
 
IMO ve WISTA tarafından yürütülen çalışmaya IMO Üye Devletleri, Hükümetler Arası Kuruluşlar (IGO'lar), Sivil Toplum Kuruluşları (STK'lar), denizcilik sektöründeki kamu ve özel şirketler ve denizcilik eğitim kurumları davet edilmektedir.
 
Aşağıda iki ayrı anket bulunmaktadır. 
 
 
Anketi tamamlamak için son tarih 30 Haziran 2021'dir. 
Kaynak: (db) - deniz bülten Editör: Haber Merkezi
Etiketler: IMO, ve, WISTA,, çalışan, kadınlar, hakkında, veri, toplayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı