Haber Detayı
24 Ocak 2021 - Pazar 15:13 Bu haber 2072 kez okundu
 
15 Türk denizci korsanların elinde rehin
Dün gece Gine açıklarındaki M/V Mozart isimli Türk gemisine Nijeryalı korsanların saldırı düzenledi. Saldırıda mürettebattan bir kişi yaşamını yitirirken 15 kişi de kaçırıldı.
GÜNCEL Haberi
15 Türk denizci korsanların elinde rehin

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "Korsan saldırısına uğrayan gemimiz saat 11.00'da Gabon'un Gentil Limanı'na demirlemiştir" dedi. Librevil Büyükelçisi Nilüfer Erdem Kaygısız "Kaçırılan 15 Türk denizci hakkında elimizde bir bilgi yok" dedi. Öldürülen denizcinin Azerbaycan vatandaşı olduğu öğrenildi.

 

Gine açıklarında M/V Mozart isimli gemi, dün silahlı Nijeryalı korsanlar tarafından rehin alındı. İlk belirlemelere göre 19 kişilik mürettebattan 1’i hayatını kaybetti, 15 kişi de kaçırıldı. Korsanların kaçırdığı gemicilerden kimliği belli olanlar şunlar: Mustafa Kaya, Halil Gülçür, Hamza Orhan, Ünsal Dilsiz, İlyas Baş, Mustafa Benklioğlu, Gökhan Burhan.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu “Korsan saldırısına uğrayan gemimiz saat 11.00’da Gabon’un Gentil Limanı’na demirlemiştir” dedi. Librevil Büyükelçisi Nilüfer Erdem Kaygısız “Kaçırılan 15 Türk denizci hakkında elimizde bir bilgi yok” dedi. Öldürülen mürettebatın Azerbaycan vatandaşı olduğu öğrenildi.

 

Rizeli gemicilerden Ünsal Dilsiz'in eşi Nesrin Dilsiz, sosyal paylaşım sitesinde yaptığı açıklama ile eşinin kaçırıldığını duyurdu. Korku içerisinde olduklarını dile getiren Nesrin Dilsiz paylaşımında, “Ben Ünsal Dilsiz'in eşiyim. Şu anda bu gördünüz gemide çalışan eşim ve oradaki çalışan 15 kişi korsanlar tarafından kaçırıldı. Allah rızası için ne olur dualarınızı edin. Bana, oğluna ve sevdiklerine gelsin ve hepsi ailesine kavuşsun. Çok kötü bir durumdayız. Korku içindeyiz, Allah'ım kötü haber verme. Ne olursunuz dua edin” ifadelerini kullandı.

 

Kaptanın kardeşi konuştu

Geminin birinci kaptanı Mustafa Kaya'nın kardeşi Barış Ulaş Kaya, “Yaklaşık 1.5 aydır görev yapıyordu. Firma yetkilileri arayıp durumu izah ettiler. Takiplerinde olduğunu söylediler. Biz devlet yetkililerine güveniyoruz. Sağ olsunlar, teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 

 

Kaynak: (S) - Sözcü Editör: Haber Merkezi
Etiketler: 15, Türk, denizci, korsanların, elinde, rehin,
Yorumlar
Haber Yazılımı