24 Şubat 2020 Pazartesi
  • DOLAR
  • EURO
  • BIST
Hafif Yağmur
13°C

DTO ve Wista iş birliği ile “Güvenli ve Temiz Denizler” semineri düzenlendi

DTO ve Wista iş birliği ile “Güvenli ve Temiz Denizler” semineri düzenlendi
SEKTÖR - 20 Eylül 2019

İMEAK Deniz Ticaret Odası ve Wista Türkiye iş birliği ile “Güvenli ve Temiz Denizler” semineri düzenlendi. Seminerde denizcilik dünyasının önemli isimleri bir araya geldi.

“Güvenli ve Temiz Denizler” Seminerinin açılış konuşmasını Wista Türkiye Başkanı Nazlı Selek yaptı.

“IMO 2019 yılı temasının denizcilik alanında kadınları seçme ve güçlendirme olarak belirledi. Biz de bu alanda birçok etkinlik düzenledik. Bu etkinliklerin birçoğunda kadınların sektörde yaşadığı sorunlar tartışıldı. Bu etkinliğimizde biraz kadınların bu alanlardaki başarıları, sektöre kazandırdıkları üzerinde duralım istedik. Sorunları alanında profesyonel kadınlardan seçtik. Bu seminerimizde güncel konulara değinmeyi öne aldık.”

Tamer Kıran, Wista’nın çalışmalarından övgü ile bahsettiği konuşmasında ise:

Uluslararası Deniz Ticareti ile İştigal Eden Kadınlar Derneği WISTA (Women’s International Shipping & Trading Association) Türkiye, denizcilik sektöründe başarılı faaliyetlerini takdirle takip ettiğimiz, destek vermeye çalıştığımız güçlü ve çok değerli bir sivil toplum kuruluşumuz… 

Bu yıl Mart ayında 10’uncu kuruluş yıldönümünü kutladığımız WISTA Türkiye Derneğimiz, özellikle son yıllarda eğitim ve istihdam alanlarındaki etkin çalışmaları ile denizcilik sektöründe kadın sayısının artırılmasına büyük katkılar sağlıyor. Bugün yine düzenlediğiniz panel dolayısıyla aranızda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum.
 
Günümüzde daha önceleri tamamen erkekler tarafından yapılmış birçok işte, artık kadınları da görmeye başladığımızı sevinçle müşahede ediyoruz. Denizcilik de bu tür iş sahalarından birisi… Gemilerde fiilen çalışan kadınlarımızın sayısı gittikçe artıyor. Bunu fevkalade olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.  

Ancak her şeye rağmen denizcilik yine de erkek egemen bir meslek olma özelliğini sürdürüyor. Bundan dolayı, gemilerde çalışan kadınlar, yaptıkları işlerin, çalıştıkları ortamın ve işten beklenen çıktıların erkeklere göre düzenlenmiş olmasından dolayı zaman zaman güçlükler çektiklerini gözlemliyoruz. 

Tarihsel sürecinde erkek egemen bir endüstri olarak gelişmesine rağmen, WISTA Türkiye ve İMEAK DTO olarak, denizcilik endüstrisinin her alanda ilerlemesine ve kadınların 21. yüzyıldaki beklentilerine uygun bir düzeyde temsil edilmesine yardımcı olmak için büyük bir çaba harcamaktayız.  

Bu arada, Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO), 2019 yılı Denizcilik Günü temasını “Dünya Denizcilik Topluluğunda Kadınları Güçlendirmek” olarak belirlediğini de hatırlatmak istiyorum.  

Ülkemizin denizlerle çevrili çok önemli coğrafi konumu dikkate alındığında, denizyolu taşımacılığı, limanlar, tersaneler, deniz turizmi ile birlikte denizcilik sektörü çok geniş hizmet alanlarında istihdam yaratıyor. Bu konuda kadın erkek bağlamından, cinsiyet temelli ayrımcılıktan ziyade, toplumsal cinsiyet eşitliği bilinci içerisinde kadınların liyakatli yönetici ve personel yönleriyle ele alınmasının daha doğru olacağını değerlendiriyoruz.  

Denizcilik sektörü, kariyer yönünden en iyi ve nitelikli personeli ve çalışanları bünyesine çekmek için sektörün toplumun her kesimine ulaşması gerektiğinin de farkında… Daha fazla kadına istihdam sağlamak ve onları güçlendirmek, farklı disiplinlerde uzmanlık gerektiren denizcilik sektörünün karşılaştığı sorunların çözümüne oldukça büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. 

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, kadın erkek eşitliği konusunda ifade ettiği  “İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?” sözlerine dikkatinizi çekmek istiyorum.  Bu şiar ile hareket eden, ülkemizin uluslararası alandaki lider sektörü Türk denizciliği, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Turmepa Yönetim Kurulu Başkanı  Sayın Şadan Kaptanoğlu’nun tüm dünyada denizcilik sektörünün çok önemli kuruluşu BIMCO’nun (Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi)  tarihinde ilk Türk ve ilk kadın Başkanı olarak göreve başlamasından dolayı gurur ve mutluluk duymaktadır.

Sayın Kaptanoğlu, konseyin ilk kadın Başkanı olarak ülkemizin denizcilikteki gün geçtikçe artan başarılarını tüm dünyaya duyuracak ve denizciliğimizin uluslararası alandaki saygınlığını daha yükseklere taşıyacaktır.Konuşmamda, panelin konusunu oluşturan “Güvenli ve Temiz Denizler” konularına da değinmek istiyorum. 

Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmenin denizcilik alanında gösterdiği yansımaları ve etkileri ile denizdeki vasıtalar ve karadaki yönetim merkezleri arasındaki iletişimin hızlanması sayesinde denizcilik sektöründeki tüm operasyonlar daha hızlı, verimli, kazançlı ve güvenli hale geliyor.  

Ancak olumlu gelişmelerin yanında bu teknolojilerin kötü maksatlı kişi ve organizasyonlar tarafından kullanılması, devlet ve kurumlarla birlikte denizcilik sektörü ve vasıtalarına yönelik son derece ciddi tehdit risklerini de beraberinde getiriyor.   

Mevcut teknolojiler ve farkındalık seviyesiyle, gerek gemi personelinin, gerekse de karada görev alan personelin siber saldırılara maruz kalması son derece muhtemel… Yine gemilerin emniyetli ve güvenli seyrinin zafiyete uğratılması ve yanıltılması da günümüz şartlarında mümkün.

Siber saldırılar ile ilgili ulusal ve uluslararası hukuki yaptırımların da, caydırıcılığın sağlanması açısından halen yeterli korumayı sağlamaktan uzak olduğunu görüyoruz. 

Denizcilik sektörü olarak siber saldırılara karşı alınabilecek önlemler kapsamında; şirketlerin siber saldırı riskleri ve bunun karşısında maruz kalabilecekleri zararın boyutları hakkında farkındalığın artırılması, güvenlik politikalarının oluşturulması, çalışanların siber saldırılar ve bilgi güvenliği konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi, çeşitli aralıklarla siber güvenlik farkındalığı konusunda eğitilmesi, şirketin veya denizdeki bir vasıtanın siber bir saldırıya maruz kalması durumunda yapılması gerekenler konusunda standartların oluşturulması ve bu konuda çalışanların eğitilmesi büyük önem arz ediyor. 

Nazlı Selek ve Tamer Kıran’ın konuşmalarının ardından seminer ‘Siber Güvenlik’ başlıklı oturumla devam etti.
Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Öğretim Üyesi D. Belma Bulut’un moderatörlüğünde yapılan oturuma Skuld P&I Başkan Yardımcısı Lena Holm Saxtoft, HFW Londra’dan Avukat Nicholas Kazaz, Astaara Company Ltd. CEO’su Rob Dorey ve İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Pelin Bolat konuşmacı olarak katkıda bulundu.

Seminerin ikinci oturumunda ‘Balast Sularının Deniz Kirliliğine Etkisi ve 2020 Sülfür Düzenlemesi’ konusu masaya yatırıldı.
BIMCO Başkanı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Şadan Kaptanoğlu moderatörlüğünde yapılan oturumda Galatasaray Üniversitesi ve Piri Reis Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Yapıcı, Alfa Laval Pure Ballast Proje Müdürü Gizem Mataracı ve Türk Loydu Kıd. Araş. Ve Kur. Gel. Müh. Aslı Yıldız Öztekin görüşlerini konuklarla paylaştı.

Şadan Kaptanoğlu, oturumda yaptığı konuşmada BIMCO’da başkan olan kadın olarak başarılı olması halinde kendisinden sonra gelecek kadın ve gençlere iyi örnek olabileceğini dile getirdi. Şadan Kaptanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha fazla kadın lider görünce ben kendimi bir şey başarmış hissedeceğim. Benim için en önemli misyon ‘Başarılı olmam gerekiyor’. Ben çok şanslıyım. BIMCO’da gelecek başkanım da bir kadın. Onun daha başarılı olması için benim de başarılı ve örnek olabilmem gerekiyor. Kapıyı hem hemcinslerime ve gençlere ayrıca gençlere açabilmek istiyorum. İnşallah başarabilirim. Aynı zamanda TURMEPA Başkanıyım. Denizcilik çok regüle edilmiş bir sektör. TURMEPA’da ‘Denizler kirlenirse neler olur’ diyorlar. Denizler oksijen üretir, denizler her zaman her gün yanıyor. Göremediğimiz için bunları bilemiyoruz. Gerek denizci olalım gerek se başka bir sektörde olalım herkesin çevre için yapması gereken çok şey var. Tüm regülasyonlara bu açıdan bakmakta fayda var. Denizciliğin önünde çok enteresan bir dönem başlıyor. Bu 40 yıla kadar devam edecek bir dönem. Dönemin ortalarına doğru tüm denizciliğin değişebileceği bir dönem. Ticaret, ticaretin şekli ve gemi tipleri değişecekler. Balast Water’a en hazır olan armatörler. Sera gazı regülasyonları geldiği zaman balast water ya da sülfür onlar da o kadar zor değilmiş diyeceğimiz regülasyonlar olarak kalacaklar. “

deniz bülten

Kaynak: marbox

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.


Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2017. Tüm Hakları saklıdır.