01 Nisan 2020 Çarşamba
  • DOLAR
  • EURO
  • BIST
Hafif Sağanak Yağışlı
10°C

Denizcilikte Geleceğin Yeni Gücü Hindistan

Denizcilikte Geleceğin Yeni Gücü Hindistan
YAZARLAR - 20 Ocak 2020

Umur UĞURLU
Uzakyol Kaptanı / Deniz Lojistiği Yöneticisi

Küresel egemenlik mücadelesinde ortaya konan stratejiler büyük ölçüde karasal egemenlik üzerine kuruludur. Ancak dünya siyasetinde dengelerin Asya-Pasifik bölgesine kaymasının bir sonucu olarak hemen hemen tamamı denize ve okyanusa kıyısı olan bölge ülkeleri deniz stratejilerine yönelmişlerdir. Bu konuda en çok ön plana çıkan iki ülke Çin ve Hindistan’dır.

Bu satırların yazıldığı zaman Hindistan’da Diwali Festivali düzenleniyordu.

“Işık demeti” anlamına gelen Diwali, Hinduizm’in en önde gelen festivallerinden biridir. Diwali Işık Festivali, karanlık karşısında ışığın, kötü karşısında iyinin, cehalet karşısında bilginin ve umutsuzluk karşısında umudun zaferini temsil eder. Kutlamaların yapıldığı yerlerde ve kentlerde evlerin çatılarında, kapı ve pencere önlerinde ışıldayan milyonlarca ışık şölenine tanık olunur.

Bununla birlikte geleneklerine ve Hinduizm’e sıkı sıkıya bağlı olan Hindistan’da son zamanlarda ticari olarak da önemli ilerlemeler göze çarpmaktadır. 

Küresel egemenlik mücadelesinde ortaya konan stratejiler büyük ölçüde karasal egemenlik üzerine kuruludur. Ancak dünya siyasetinde dengelerin Asya-Pasifik bölgesine kaymasının bir sonucu olarak hemen hemen tamamı denize ve okyanusa kıyısı olan bölge ülkeleri deniz stratejilerine yönelmişlerdir. Bu konuda en çok ön plana çıkan iki ülke Çin ve Hindistan’dır. Ekonomik çıkarların korunabilmesi için değişen dünya konjonktüründe yumuşak gücün ağırlığını kaybetmeye başlaması başta Çin olmak üzere pek çok ülkeyi askeri önlemler almaya yöneltmiştir. Hindistan da Çin’in bu yükselişine karşı ve Amerikan politikaları ile paralel olarak öne çıkmaya başlamış ve yeni bir donanma stratejisi geliştirmiştir. Hint Okyanusu, yaşanan bu gelişmelerin bir sonucu olarak yeni dönemdeki en önemli rekabet alanlarından birisi haline gelmiştir. (1)

Bugün gelinen noktada Hindistan deniz ticaretinde öne çıkan ülkelerden biri haline gelmiştir.

Hindistan ticaretinin yaklaşık %90’ı deniz taşımacılığına bağlıdır. Zira Hint alt-kıtasındaki karayolları ticaret için elverişsiz ve yetersizdir. Dolayısıyla Hindistan kalkınması deniz ticaretine bağlıdır. Bunun yanı sıra, Hindistan’ın ekonomik gelişimi petrol ve doğalgaz bağımlılığını artırmıştır.

Hindistan, Hint Okyanusu’nda güneye doğru 2 bin km ötesine çıkıntı yapan görüntüsüyle bir yarımada konumundadır. Anakarası ve birlik bölgeleri ile birlikte toplam 7.516 km kıyı hattı uzunluğuna sahiptir. Okyanusun kuzey kesiminin tam ortasında yer alır. Hint Okyanusu’nun karakterini de belirleyen Hindistan’ın, coğrafi konumu ve jeopolitik yapısı nedeniyle denizden gelebilecek tehditlere açık olması hassas yönünü oluşturur. Okyanus üzerindeki merkezi konumu ise kuvvetli yönünü, dolayısıyla jeopolitik avantajını meydana getirir.

Soğuk Savaş dönemi Gandhi-Nehru merkezli bağımsız ve barışçıl bir dış politika takip edilen bir dönemdir. İki kutuplu yapıya karşı tüm devletlerin özgür ve bağımsız yaşamasının talep edildiği bir anlayışa sahip olan Hindistan dış politikası, Bharatiya Janata Partisi’nin iktidara gelmesi ile birlikte önemli ölçüde değişiklik göstermiştir. Bu dönemle beraber Hindistan, milliyetçi söylemini oldukça öne plana çıkaran, rekabet ortamının içinde kendini tanımlayan, savunmacı olmaktan çok aktif bir dış politika sürdürmekten taraf, tehdit algılarını değiştiren ve projeler üreten bir devlet haline gelmiştir. (2)

Buna parallel olarak da denizciliğe önem veren devlet politikası özellikle tüm dünyada gemilerin teknik yönetimi konusunda lider konuma gelmiştir.

Hint Okyanusu, yeni dönemin en önemli rekabet alanlarından birisidir. Bunun en önemli sebebi ise dünya ticaretinde Asya-Pasifik bölgesinin yakaladığı ivmedir. Yükselen bölgesel güç Çin’in yanısıra Hindistan, Japonya ve Güney Kore gibi dünya devleri dünyadaki ticaret dengelerini kendi coğrafyaları lehine değiştirmeye başlamıştır. Ancak Çin’li şirketlerin bile gerek ucuz iş gücü gerekse deniz ticaret rotalarının Avrupa ve gelişmekte olan Afrika’ya yakınlığı nedeniyle Hindistan’da şirket açmaya başladıkları vurgulanması gereken bir gerçektir.

2019 yılı içinde sadece bir ayda 1200 adet Çin’li şirketin Hindistan’da ofis açması veya üretimi hedefleyerek hareket edecek tesis yatırımları Hindistan’ın yakın gelecekteki dünya ticaretinde oynayacağı rolün işaret fişeğidir.

İran’ın ambargolar yanında çıkış yolu ararken bulduğu bir diğer yöntem olan Chabahar bölgesindeki Shahid Behesti limanındaki operasyonları Hindistan’a devretmesi ile Hindisyan, Orta Asya’daki ekonomik ve stratejik hedeflerini gerçekleştirmede önemli bir dönüm noktasına ulaşmıştır. Bu yıl başında yapılan anlaşma ile Chabahar limanını işletmek Hindistan’a, dünyadaki petrolünün deniz yoluyla taşınan üçte birinin geçtiği stratejik Hürmüz Boğazı’nın yanında önemli bir avantaj sağlayacaktır. Hindistan’ın Avrasya ile olan ticaretinin Chabahar limanı ve INSTC’nin hayata geçmesiyle 170 milyar dolara (ihracatta 60.6 milyar dolara, ithalatta 107.4 milyar dolara) ulaşacağı tahmin edilmektedir.
 
Bu noktada Hindistan’ın zayıf noktasının kendi deniz ticaret filosunun yeteri kadar güçlü olmaması yakın zamanda Hintli tersanelere devletin desteğinin artması ve sadece teknik olarak değil; ticari olarak da Hint şirketlerinin yönetimi altında konteyner – tanker ve dökme yük filolarının geliştirilmesi olarak öngörülmelidir. 

Tüm Denizcilere Allah Selamet Versin

Kaynaklar:

  • China and India’s Maritime Strategy and Power Struggle Over the Indian Ocean / Ömer ATAGENÇ
  • Sreeram S. Chaulia, “BJP, India’s Foreign Policy and the „Realist Alternative to the Nehruvian Tradition”, International Politics (June 2002): 218-221
HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.


Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2017. Tüm Hakları saklıdır.