01 Nisan 2020 Çarşamba
  • DOLAR
  • EURO
  • BIST
Hafif Sağanak Yağışlı
10°C

Bir Lojistik Organizasyon Başarısı: DABBAWALLA

Bir Lojistik Organizasyon Başarısı: DABBAWALLA
YAZARLAR - 1 Aralık 2019

Hindistan’da 100 yıldan fazla bir süredir devam eden ve başarılı şekilde uygulanan bir gelenek olan “Dabbawalla” çalışan erkeklerin yemeğini yetiştirmek için yapılan yemek dağıtım organizasyonu olup Harward Business School’un da sistemi inceleyerek “6 sigma derecesi” verdiği yani 6 milyonda bir yanılma payı anlamına gelen bir organizasyondur.

Hintçe’de dabba “yemek konulan kutu, kase”, walla ise “adam” anlamına gelmekte; biz de Hintlilerin kullanım amacına baktığımızda “dabba”yı sefer tası olarak nitelendirebiliriz. Dabbawalla ise her gün bu sefer taslarını kişilere ulaştırmakla yükümlü kişiler icin Hintlilerin kullandığı sıfattır. Dabbawalla’lar her öğlen yaklaşık 5 bin kişilik ekipleriyle 150-200 bine yakın Mumbai’li ev hanımının eşlerine hazırladıkları yemekleri kusursuz bir sistemle onlara ulaştırmaktadır. Dolayısıyla bir milyardan fazla insanın yaşadığı Hindistan’da önemli bir lojistik başarı hikayesi olarak sistemi nitelendirebiliriz.

Hindistan’dan çalışanların çok önemli bir kısmı gerek ekonomik olarak maliyete katlanmamak, gerek dini olarak her zaman yemek istediği ürünü bulamaması,  gerekse çalıştığı yerin kuralları gereği öğlenleri dışarıda yemek yemeyip evden getirdikleri veya orada yapılan öğünleri tüketmektedir. Sistemin çıkışı de 1885 yılına dayanıyor. Mumbai’de yaşayan bir bankacının evinden öğle yemeğini getirtmek için bir görevlendirdiği adamın boş sefer tasını vererek geri eve bırakmasını istemesi ile bunun iş modeline dönüşmesine neden olmuştur. Diğer taraftan yemeklerin sabah gitmesi öğlene kadar soğuduğundan bu yeni uygulama herkesçe kabul de görmüştü. 1890’da bir dağıtıcı ağızdan ağza yayılan bu öğle yemeklerini evlerden işe teslimat ağını büyüdü ve daha çok çalışan dabbawalla’nın daha çok müşteri kazanması ile büyüdü.

Dabbawalla sisteminde önemli olan  kriterler dağıtıcının teknolojik ürün kullanmaması ve olabildiğince eğitimsiz olmasıdır ve halen geçerlidir. Zira teknolojik ürünler kullanan dabbawalla ev hanımlarının ricası üzerine güzergahını değiştirebilir, geciktirebilir veya programı farklı uygulayabilir. Bu da sietemin disiplinsizliğine neden olacaktır. Bu nedenle olabildiğince basit ve disiplin içinde ilerlemesi esas prensiptir. Hatta bundan birkaç yıl önce global bir mobil operatörün ücretsiz vermeyi vaadettiği telefon ve hatlar sistemin organizatörleri tarafından reddedilmiştir. Dabbawala’da, alt kasttan yüzde 85’nin okuma yazma bilmediği, ama sefer taslarının kapaklarındaki renkli rakam ve harflerin artık logolaşmış şekillerinin gözde yarattığı alışkanlık sayesinde yüzde 99.99 yani 6 milyonda bir hata payıyla yemeklerin adreslerine ulaştırılmaktadır.

Dabbawalla’lık babadan oğula geçer. Bu sistem için kişilerin aylık ödediği ücret 5-8 dolar gibi çok az bir rakamdır ve sistemin işlemesi gerçek bir lojistik dağıtım organizasyonu örneğidir.

Birinci dabbawalla, sefer taslarını evlerden toplar ve bulunduğu yerde ki en yakın tren istasyonuna (konsolidasyon merkezine) götürür.

İkinci dabbawalla istasyonda sefer taslarını gideceği yerlere göre ayırıp kutulara yerleştiriyor. ( segregasyonunu yapar)

Üçüncü dabbawalla bu kutularla trene biniyor ve sefer taslarının gideceği yere en yakın istasyonda dördüncü dabbawallaya veriyor veya tek tek iş yerlerine dağıtmaya başlar.

Amaç zaman kaybı olmaksızın bu birleştirme ve ayrımı (konsolisyon ve dekonsolidasyon)  yapmak, sonrasında tersi şekliyle boş sefer taslarını toplayarak aynı kanallar ile evlere ulaştırmaktır.

Bugün Mumbai’de binlerce Dabbawala, 200 bin kişiye öğle yemeği teslimatı yapmaktadır. Bu işi yapan Dabbawalalar belirlenen sabit bir rotalarda belirtildiği gibi tren, bisiklet, el arabası ve çoğu zaman omuzlarda taşımak yapmaktadır. 2017 yılındaki Mumbai Dabbawala toplam gelirinin yaklaşık 15 milyon dolar olduğu tahmin edilmektedir. Ay sonları hizmet verilen müşteri sayısına ve gruptaki çalışan sayısına göre kar hesaplanıp bölündüğünden masraflar çıktığında bir dabba ayda yaklaşık 160$ kazanmaktadır.

Batı toplumu bu sistemi ilk olarak Lunchbox adlı 2013 yılında Hindistan’ın Mumbai kentinde çekilen filmde tanımıştı. Yaklaşık 25-30 yıl çalışılan ve 70-80 yaşına kadar çalışanların da olduğu Dabbawala sistemide dağıtım sırasında, birine ait olan vejetaryen bir yemeğin başka birine veya etli bir yemeğin vejetaryen birine gitmesi demek gerçekten çok büyük bir hata anlamına gelir ve o dağıtan kişinin işine son bile verilebilir. 

Bu yüzden hataya yer yoktur ve çalışanlar birbirine adeta duygusal bağlarla bağlıdır.

Bugün son derece gelişmiş teknik altyapıya sahip kargo şirketlerinde bile hatalar olabiliyorken dabbawalla sisteminin başarısı üniversitelerin ilgisini çekmekte ve vakıa çalışması olarak değerlendirilmektedir.

Tüm Denizcilere Allah Selamet Versin

Kaynaklar:

  • BBC Stories – The 125 year old network
  • http://mumbaidabbawala.in/
HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.


Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2017. Tüm Hakları saklıdır.