19 Mayıs 2019 Pazar
  • DOLAR6.0406
  • EURO6.7414
  • BIST86796
Çok Bulutlu
24°C

‘Mare Forum İstanbul’ gerçekleşti.

‘Mare Forum İstanbul’ gerçekleşti.
SEKTÖR - 16 Nisan 2019

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) ile Mare Forum işbirliğiyle düzenlenen 6. Mare Forum 2019 İstanbul’da yapıldı. GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran’ın ev sahipliğinde gerçekleşen foruma IMO Genel Sekreteri Kitack Lim’in yanı sıra sektörün yerli ve yabancı önemli isimleri iştirak etti.

İMEAK DTO Başkanı – Tamer Kıran

Durgunluk sonrası dünya ekonomisi güçleniyor

Yerli ve uluslararası denizcilik kuruluşları tarafından desteklenen forumda kapsamlı konular uzman konuşmacılar tarafından ele alındı. 6 oturum süren Mare Forum’n açılış konuşmasını İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran yaptı. “En saygın denizcilik etkinliklerinden birine katılmaktan dolayı memnuniyetimi belirtmek isterim.” diyerek konuşmasına başlayan Kıran, ekonomik başarıların denizciliğin başarısına bağlı olduğuna vurgu yaparak, 2008 yılındaki krizden sonra birçok büyük şirketin yaşadığı sıkıntılara değindi. Kıran, “Uzun bir durgunluk sonrasında dünya ekonomisi güçleniyor. Küresel ekonomik büyüme 2011’den beri en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Mevcut ticaret tartışmalarının yanı sıra ekonomide yakın dönemdeki gelişmelere bakarsak Çin ekonomisinin dünyanın geri kalanı için önemli bir ticaret ortağı olduğunu söyleyebiliriz. Bir Kuşak Bir yol projesi küresel denizcilikte önemli fırsatlar sunmakta” şeklinde konuştu.

Yakıt ekonomisi tekrar devreye giriyor

Konuşmasında İMO’nun 2020 yılından itibaren deniz ve çevre düzenlemesi ile ilgili olarak sülfür sınırlaması getireceğine de değinen Tamer Kıran, “Burada şirketler uzun vadede kazançlı olacak olsa da denizcilik sektöründe etkisi olacak. 60 ile 70 bin gemiden 2.500’ünde düzenleme söz konusu. Retrofit kapasitesine bakarsak 2020’ye kadar 3 bin scrubber’in gemilere takılması iyimser bir senaryo olacaktır. Düşük sülfürlü hizmet hub’larına bakarsak bunun dünyanın 2020’deki talebi karşılamakta zorluk çektiğini söyleyebiliriz. Yakıt ekonomisinin tekrar devreye girdiğini söyleyebiliriz. Denizcilik ile ilgili risk ve imkânlar daha çok teknoloji ile şekillenecek” diye konuştu.

Türkiye küresel bir hat olabilir

Ülkemizin teknolojik kapasitesinin küresel standartlara uygun biçimde ilerlediğine vurgu yapan Kıran, “Türk Denizcilik sektörü olarak IMO’nun deniz ve çevre koruma çalışmalarına uyuyor ve yakından takip ediyoruz. Uluslararası bir denizcilik merkezi açısından küresel bir hat olmamız mümkündür.” şeklinde konuştu.

Teknolojik kapasitemiz küresel standartlara uygun

Konuşmasında otomasyonun denizcilik sektörünü yakından etkilediğini vurgulayan Kıran, teknolojinin yanı sıra küresel ticaretin ve küresel filoların yönetimi için yeni yönetimlere ihtiyaç olduğuna işaret ederek, Türk denizcilik sektörünün 2008 yılındaki krizden sonra paralel bir gelişme gösterdiğini dile getirdi.

“Genç yeteneklerin sektöre çekilmesi asıl zorluklar olarak dikkatimizi çekiyor.” diyen Kıran, “Türkiye ekonomisi bu dönemde diğer ülkelere göre daha iyi bir performans sergiledi. Bu durum denizciliğe yansımadı. Sektör, yan sektörleriyle birlikte durma noktasına geldi. Ulusal düzeyde bu konuda tedbirler alındı. Türk denizcilik sektörü bu gelişmelere rağmen gelişme gösterdi. Türk denizcilik filosu tonaj açısından 15. sırada. Türkiye’nin dış ticaretinin yüzde 89’u deniz yolu ile karşılandı. Türk denizcilik sektörü en hızlı büyüyen sektörlerden biri…” diye konuştu.

Tersane kapasitesinin 2019’un ilk çeyreği itibariyle 78’e ulaştığını dile getiren Kıran, teknolojik kapasitemizin küresel standartlara uygun biçimde ilerlediğine vurgu yaptı. Kıran “Türk Denizcilik sektörü olarak IMO’nun deniz ve çevre koruma çalışmalarına uyuyor ve yakından takip etmekteyiz. Uluslararası bir denizcilik merkezi açısından küresel bir hat olmamız mümkündür.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı – Selim Dursun

Güçlü Türkiye’nin istikrarı, denizcilik sektörüne de yansıdı

Forum katılımcılarından Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun da konuşmasında, denizciliğin gelişmesi, imkânlarının artırılması ve etkin bir şekilde kullanılmasının bakanlığın öncelikleri arasında olduğunu kaydetti. Deniz ticaretinin ülkelerin stratejik planları arasında yer aldığına vurgu yapan Dursun, “Türk denizciliğini daha ileri taşımak için sektörümüzle birlikte çalışıyoruz. Dünya deniz ticareti, yüzde 4’lük büyüme ile 11,1 milyar tona ulaşmıştır. Denizcilik ekonomisi dünya ticaretinde önemli ve stratejik bir öneme sahip. Türkiye’miz de son 15 yılda gelişim adına büyük mesafeler kat etmiştir.” diye konuştu. 2017 verilerine göre dünyanın 18’inci, Avrupa’nın ise 7’inci büyük ekonomisine sahip olduğumuzu dile getiren Dursun, güçlü ve bölgesinde lider bir ülke konumunda olan Türkiye’nin, bu istikrarı denizcilik sektöründe de göstermiş olduğunu, sektörün ekonomik büyüklüğünün 17,5 milyar doları aştığını söyledi.

Teknolojik değişimlere hazır olmalıyız

Endüstri 4.0, yapay zeka, otonom araçlar, insansız gemiler gibi teknolojik kavramların lojistik yöntemleri de değiştirdiğine işaret eden Dursun, “Bu değişikliklere hazır olmak ve stratejilerimizi o yönde hazırlamalıyız.” dedi.

2023 yılında konteyner elleçleme kapasitesinin 32 milyon TEU’ya ulaşmasını hedeflediklerini kaydeden Dursun, “Türk Deniz Ticaret Filosunu yenileyerek Dünya Deniz Ticareti hacminden daha fazla pay almayı hedeflemekteyiz. Bu hedeflere ulaşmak için denizcilik sektöründeki değişimi etkileyecek enerji verimliliği, yeşil gemi, yeşil liman gibi konuları iyi takip edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Yat inşa sektörümüz dünya markası

Türk yat inşa sektörünün dünyada bir marka haline geldiğine işaret eden Dursun, “Yıllık 2.5 milyar $’lık bütçeye ulaşmış durumdayız. Türkiye’de denizcilik sektörünün finansmanında artış gösteren finansman araçları da daha aktif bir şekilde rol almaya başlamıştır. Uygun finansman desteği sağlayacak kaynak çalışmaları bakanlığımız koordinesinde devam etmektedir.” şeklinde konuştu.

IMO Genel Sekreteri – Kitack Lim

Türkiye en kayda değer üyelerimizden biri

Mare Forum’un önemli konuklarından biri de IMO Genel Sekreteri Kitack Lim idi. İstanbul’un denizcilik için çok önemli bir şehir olduğunu ve bu forumda bulunmanın kendisi için büyük bir şeref olduğunu ifade eden Lim, günümüzdeki en önemli sorunlardan biri olarak iklim ile mücadeleyi gösterdi. IMO’nun gemilerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik çalışmalar yaptığını ifade eden Lim, Paris Antlaşması’nın bu anlamda çok önemli olduğunu ve uygulanması halinde bu emisyonların % 80 oranında azaltılabileceğini dile getirdi. Kükürt kullanımının azaltılması konusuna da değinen Lim, “Yürürlüğe girmeden önce bir belirsizlik varsa buna odaklanacağız” dedi.

Türkiye’nin en kayda değer IMO üyelerinden biri olarak elinden gelenin fazlasını yaptığını ifade eden Lim, denizcilik sektöründeki başarısını ise her geçen gün artırdığını belirtti.

Arkas CEO’su İbrahim Kontaytekin

Değişim rüzgârları kapıda

Forumda bir konuşma yapan Arkas CEO’su Kontaytekin de, gemi yönetiminin 21. yüzyılda güçlü değişim rüzgârlarıyla karşı karşıya olduğunu ifade ederek “İMO’nun kuralları günbegün değişiyor. Bu değişimden gemiler ve gemi yönetimi en çok etkilenen oldu. Gemi sahipleri önümüzdeki yıl büyük zorluklarla karşı karşıyalar” diye konuştu. Kaptansız gemiler konusuna da değinen Kontaytekin, altyapı olarak bunlara hazır olunmadığını ifade etti.

AVS Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahit Şimşek

2018’de sektörün talepleri değişti

Forum katılımcılarından AVS Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahit Şimşek ise, sektörde klasik bir yaklaşım olduğunu, muhafazakâr bir ilerleme kaydedildiğini dile getirerek, “Avantajlarımız var ve bunu görenler başarılı oldu. Biz 2018’de sektörün taleplerinin değiştiğini gördük. Ve değiştik. Türkiye’deki gemi sahipleri biraz daha muhafazakâr… Ama doğru yöntem ve ürünlerle yaklaşırsanız size her zaman fırsat sunuyorlar. Biz bunu başarmış bir firmayız.” diye konuştu.

Angelica Kemene – Optima Shipbrokers Ltd.

Antony Vourdachas – Senior Engineer – Advisory Services ABS

Burak Mursaloğlu – Cemre Tersanesi

Cavit Ünlüsü – Turkuaz Proteksan Yatçılık Üretim Koordinatörü

Emre Dinçer-Denizcilik Uzman Başkan V.

Engin Koçak – İdeal Shipbrokers

Finn Essendrop – Maersk Broker

GİSBİR Başkanı – Murat Kıran

Gökhan Esin – ARPAŞ

Jannis Kostoulas – Managing Director – Mare Forum

Michiel Steeman – Managigng Director & Head of Europe – DVB Bank

Mustafa Muhtaroğlu- Energy Petrol

Necmettin Kaymaz -Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Baş Proje Direktörü

Rona Kaspi – AKT Law

Simos Dimitriou – Senior Trader – GMS

Stefano Bertilone – Commercial Director – Rina Services

Yiğit Savaş Yüksel

deniz bülten

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.


Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2017. Tüm Hakları saklıdır.