23 Mayıs 2019 Perşembe
  • DOLAR6.1048
  • EURO6.8129
  • BIST83675
Çok Bulutlu
24°C

TÜDEV Genel Kurulu gerçekleşti

TÜDEV Genel Kurulu gerçekleşti
SEKTÖR - 23 Şubat 2019

Türk Deniz Eğitim Vakfı (TÜDEV)’de Genel Kurul yapıldı. Seçimli Genel Kurulda seçime tek liste ile girildi.

Genel Kurul’da ilk olarak Divan Kurulu seçimi yapıldı. Divan Kurulu Heyeti’ne Başkan Bedir İnce, Başkan Yardımcısı Emin Eminoğlu ve Katip Üye olarak Barış Türkmen oybirliği ile seçildi.

Daha sonra TÜDEV Başkanı Süalp Ürkmez, vakfın 2017-2018 yılı faaliyet raporu ile ilgili sunum yaptı.

Süalp Ürkmez’in sunumunun ardından Denetim Kurulu Faaliyet raporları mütevelli heyeti ile paylaşıldı.

Vakfın 2017 gelirlerinin 58.305.247,72 TL, 2017 yılı giderlerinin ise 47.831.370,10 TL olduğu açıklandı. Vakfın 2017 takvim yılı gelir fazlasının 10.473.874,62 TL olduğu belirtildi.

Vakfın 2018 yılı gelirlerinin 28.245.982,91 TL, 2018 yılı giderlerinin ise 21.634.350,97 TL olduğu ifade edildi.

2018 Takvim yılı gelir fazlasının ise 6.611.631,94 TL olduğu bilgisi verildi.

Çakır “Benim talebim vakıf senedinde gerekli düzeltme yapılarak TÜDEV’in Deniz Ticaret Odası’na bağlanması”

Vakfın gelir gider durumu, faaliyet raporu ve Piri Reis Üniversitesi’nin işleyişi ile ilgili İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır söz aldı. Çakır yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “TÜDEV konusunu zaman zaman DTO Meclisi’nde gündeme getirdim. Öncelikle usul itibariyle sonrasında esas itibariyle bu konuda bildiklerimi paylaşmak istiyorum. Genel Kurullar toplanıp, dağılıp, geçmiş yönetimleri aklama organizasyonu olmamalı. TÜDEV, kuruluşundan günümüze çok önemli bir fonksiyon icra etmiştir. Bundan sonra da edecektir. DTO ve mütevelli heyetinin destekleriyle… İyi işler yapabilirsiniz. Eğitimin kutsallığı önemlidir. Bu kutsallığı yerine getirirken usulüne uygun yapmak gerekir. Bu benim düşüncemdir. Kendi açımdan bunu gündeme getirmek zorunluluğu hissediyorum. Üniversite kurulma kararı verildikten sonra DTO’nun kaynakları aktarılarak ki bunu eleştirdim, benim fikrim aktarma işi olmasın. Bütçenin yüzde 80’ine kadar vakfa aktarılmışsa bu vakfın odanın mütemmim cüzü haline getirilmesi gerekiyor. Ortada şık olmayan durum var. Bunun düzeltilmesi gerektiğini ifade etmiştim. Söylemlerimin ardından TÜDEV düzenleme yoluna gitti. Oda gelirlerinin minimum yüzde 20’sinin vakfa bağışlanması şartıyla oda meclis üyeleri mütevelli olarak vakfa kabul edildi. Bunları söylediğimde tepki görmüştüm. Metin Kalkavan Bey, 2017 yılında benim bu düşüncemi sağ olsun mecliste alkışlatmıştı. Bunun ileri bir aşamaya taşınması gerekir. Benim talebim vakıf senedinde gerekli düzeltme yapılarak TÜDEV’in Deniz Ticaret Odası’na bağlanması. Kurucu mütevelli üyelerinin de maddi manevi hakkı korunarak. Buna muhakkak hukuki formül vardır.

Üniversite kurmak iyi bir fikirdi. Bunun hayata geçirilmesi aşamasında şöyle bir talebim oldu. Türk ve Dünya denizciliğinin gerecekleri dikkate alınarak ölçek ekonomisine göre fayda maliyet analizi yapılıp bu üniversitenin Türk denizciliğine marjinal faydasının sorgulanması lazım. Müthiş bir kaynak ve müthiş bir yatırım yapıldı. Bunun mecliste tartışmaya açılmasını talep etmiştim. Bunu sık sık dile getirdim. Bu konunun önümüzdeki günlerde tartışılması lazım.

“Üniversite’nin DTO’nun üniversitesi olarak desteklenmesini diliyorum”

‘Piri Reis Üniversitesi’ne kadar para harcandı’ şeklinde sorularla karşılaşıyorum. ‘100 Milyon Dolar para harcandı’ dediğimde ‘Kaç öğrenci okutuyorsunuz’ sorusu geliyor. Son rakamlar 4 bin öğrenci civarında. Burada o zaman muhatabım ‘Burada hesapsızlık var’ dediği için burada paylaşmak istedim. Fayda maliyet hesabının yapılması gerektiğine inanıyorum. Eğitim kutsaldır. Eğitimin marjinal faydası olmaz söylemine katılmıyorum. Temel eğitim için bu geçerlidir. Temel eğitimin marjinal faydası sorgulanmaz. Yeni yönetimin bir açılıma gitmesi gerektiğini, bu üniversitenin Türk ve dünya gerçeklerine uygun rehabilite edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Üniversite’nin DTO’nun üniversitesi olarak desteklenmesini diliyorum.

“Ankara’nın gündeminde olmamız lazım”

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran söz aldı. Kıran yaptığı konuşmada şöyle konuştu: “TÜDEV, 1992 yılında kuruldu. Neden kurulduğunu çok iyi hatırlayan bir kardeşinizim. 90 yılının ikinci yarısında işe başladım. Babam ‘sen kasayı al, biraz da teknik işi öğren’ dedi. Teknik işlerle uğraşınca personel işi de size kalıyor. Personel işi de bana kaldı. O sırada Nemrut Körfezi’nde demir yüklemesini tamamlamış gemimizi kaldırmak için uzakyol birinci zabiti arıyorum. Gece saat 22.00. Geminin yüklemesi bitmiş kalkamıyor. O günlerde telefon rehberi vardı. Teker teker kaptan aradım. Sektör zor günler yaşadı. Allah TÜDEV’in kurulması kararını alan herkesten razı olsun. Biz o günlerde Kıran ailesi olarak bu işlerle çok ilgilenmiyorduk. Biz de o zamanlar işi öğrenip bu işlere gireriz dedik. Maddi yükümlülüklerimizi yerine getiriyorduk. DWT başına 1 Dolar’dı maddi yükümlülüğümüz. TÜDEV’e dört tane senet imzalayıp verdim o günlerde. Bağış cebinde paran varsa yapılır. Bizde ileriye dönük senet vererek bu oluşumu desteklemek için bağış yaptık. Böyle sıkıntılı günlerdi. Bu kapıda bana 2006 yılında hizmet imkanı geldi. Yönetim Kurulu üyesiydim. TÜDEV’de üç dönem hizmet ettim. TÜDEV, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılana kadar çok fazla görev yaptı.

“TÜDEV bu sektöre büyük hizmet etmiştir ve hizmet etmeye devam etmektedir”

Türk Deniz Ticaret filosuna bakın denizde çalışan insanların çoğu TÜDEV mezunudur. TÜDEV bu sektöre büyük hizmet etmiştir ve hizmet etmeye devam etmektedir. TÜDEV ne zaman maddi olarak sıkıntıya düştü? Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile sıkıntıya düştü. Arsa al, bina yap, burs ver… Bunlar üst üste bugüne kadar geldi. Her insanın iş hayatında yapabileceği gibi benim şu anda düşündüğüm Samsun gemisinin alımıyla maddi anlamda sıkıntısı zirveye çıktı. Samsun gemisini kaldırmasının mümkünü yoktu. TÜDEV’in Piri Reis Üniversitesi ile birlikte sıkıntısı had safhaya çıktı. TÜDEV’in sıkıntılarını çözeriz dedik. TÜDEV gemiyi iade etti. İadenin ardından çocukların staj konusu için çalışmamız lazım. Öğrenci stajını talep edecek odaya gelecek, armatör aynısı gibi stajyer talep edecek. Bunlar eşleşecek. Her yıl staj talebi gelecek. O zaman armatörümüzün performansını görecek. Staj yaptıramazsak öğrenciler ehliyetlerini alamayacak. Ülkemiz zor günlerden geçiyor. Ankara gittiğimizde Ankara’nın gündeminde olmadığımızı görüyoruz. Ankara’nın gündeminde olmamız lazım.

“Yönetim ve Denetim Kurulu ibra edildi”

Tamer Kıran’ın konuşmasının ardından TÜDEV’in 2017-2018 yılı Yönetim ve Denetim Kurulu ibra oylamasına geçildi. Yapılan oylamada 2017 ve 2018 yılı Yönetim ve Denetim Kurulu oy çokluğuyla ibra edildi.

İbra oylamasının ardından TÜDEV’in 2019 yılı bütçesi mütevelli heyetiyle paylaşıldı.

Daha sonra Piri Reis Üniversite Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan kürsüye çıktı. Metin Kalkavan’ın konuşması şu şekilde: “Kardeşimize görevi devretmeye gelmiştim. Bunun keyfini çıkartamıyor muyuz? Eğlenemiyor muyuz? Neden? Esas kurumları korumak. Kurumları korumak istediğiniz zaman niyetinizi ortaya koymanız lazım. Katar’ın altında benim imzam var. Keşke bana sorsaydılar. Middle East’te bir temsilciniz olmadan kapıdan içeri girebilir misiniz?

“Ülkeye 100 Milyon Dolarlık kaynak oluşturduk”

TÜDEV’de emeği geçen, içine üniversiteyi de koyalım diyen kişiye, o senedi imzalayan, o vakfı kuran herkese teşekkür ediyorum. 28 dönüm araziyi 2006 yılında 10 Milyon 600 bin liraya aldık. Bizler bir dönemi tamamladık gidiyoruz. Bazıları kalıcı olduğunu zannediyor. Öyle bir şey yok. TÜDEV’in ilk senedinin yazıldığı dönemden beri TÜDEV’in her döneminde olan bir insanım. 26 yıldır denizcilik eğitimi ile uğraşıyorum. Neden uğraşıyoruz? Başarmak arzusundan. Ben TÜDEV ile ilgili herşeyi sorun isterdim. 

Salih Zeki Çakır’ın 2013’te söylediği şeyin ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü ile görüştük. Meclis üyesi olan herkesin Mütevelli Heyetinde olmasını sağladık. Odaların kurduğu başka üniversiteler de var. Kurucu olarak 56 kişi, sonrasında 126 kişiye çıkmış. Bunun böyle olmasının ne zararı var. Bu periyodu Tamer Başkan sağduyusuyla pozitif bir şekilde götürdü. Odanın Başkanı, TÜDEV’in başkanı olur. Temmuz’dan sonra Sayın Başkan Piri Reis Üniversitesi’nin de Mütevelli Heyeti Başkanı olacaktır. Olması gereken de budur. Biz kurumlara destek çıktığımız gibi kurumların itibarını arttıran da başkanlardır. Biz başkanlara sahip çıkacağız. Bir başkanı itibarsız hale getirdiğiniz zaman bilin ki kurumları da itibarsız hale getiriyorsunuz. Buraya çok güzel bir devir töreni diye geldim. TÜDEV son üç senede Samsun Gemisi’nin dışında bir şey yapmadı. Para ile işi yok. Odadan gelen parayı Üniversite’ye göndermiştir. İnşallah bizden sonrakiler bizim yaptıklarımızdan daha iyi şeyler yapacaktır. Niyetiniz iyiyse kaynak bir yerden geliyor.

Seçime geçilmeden önce Tamer Kıran bir kez daha söz aldı. Kıran yaptığı konuşmada şöyle konuştu: ” Seçimin ertesi gününden itibaren omuzlarımda çok ağır bir yük var. Yoğun bir tempoda çalışıyoruz. Bunun maddi bir karşılığı yok. Manevi olarak çalışıyoruz. Bu işi yaparken yalnız değilim. Yönetim Kurulumuz, komisyonlarımız var. Başkanlık makamı olarak işler sonunda bize geliyor. Sektörün başkanı olmak zorundayım. Ankara’da varlığımızın artması için bir arada olmamız gerekiyor. Aksi halde ben doğru yapmış olmam. Ben ve ekibim bildiğimiz doğruları söyleyip yapacağız. Hep birlikte gelin çalışalım, uğraşalım. İbra etmeyenler oldu. Metin Bey bununla ilgili teessüflerini dile getirdi. Benim arzum burayı siyasi arenaya çevirmeyelim. Çok ciddi bir ekip var. Çok çalışan bir ekibimiz var. Herkes bir tarafından tutmuş bir şey üretmeye çalışıyor. “

Tamer Kıran’ın konuşmasının ardından oy kullanma işlemine geçildi.

Yönetim Kurulu Listesi şu şekilde:
Asil Üyeler
Tamer Kıran
Eser Bayraktar
Ümir Sandıkcı
Zeynep Pınar Kalkavan Sesel
Ahmet Can Bozkurt
Abdulvahit Şimşek
Deniz Ticaret Orası’nın Belirlediği Asil Üyeler
Hakan Çendik
Kasım İnandı
Barış Türkmen
TÜDEV Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri
Orkun Özek
Yavuz Cihad Güler
Adem Kocadağ
Yalçın Akın
Müge Üner Rızvani
Şevki Semih Ege
Deniz Ticaret Odası’nın Belirlediği Yedek Üyeler
Hüseyin Mengi
Selahattin Cem Burçkin
Mustafa Aslan
TÜDEV Denetim Kurulu Asil Üyeleri
Ahmet Aygün Özgen
Emin Eminoğlu
Yılmaz Onur
TÜDEV Denetim Kurulu Yedek Üyeleri
Korkut Omur
Sefer Süheyl Demirtaş
Tolga Tomba

deniz bülten

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.


Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2017. Tüm Hakları saklıdır.