23 Mayıs 2019 Perşembe
  • DOLAR6.1048
  • EURO6.8129
  • BIST83675
Çok Bulutlu
24°C

“Türk Denizciliğine Bakış” toplantısı gerçekleşti.

“Türk Denizciliğine Bakış” toplantısı gerçekleşti.
SEKTÖR - 22 Şubat 2019

Türk P&I’ın katkılarıyla Tuzla VİA Port Marinadaki fuar alanında düzenlenen, “Türk Denizciliğine Bakış” toplantısı gerçekleşti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran, Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, GİSBİR Başkanı Murat Kıran, KOSDER Başkanı Hüseyin Kocabaş, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Ahmet Selçuk Sert, Pirireis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, sektör temsilcileri ve Piri Reis öğrencileri katıldı.

Toplantıda deniz taşımacılığı, denizcilikte sigorta, deniz fuarcılığı, amatör denizciliğin geliştirilmesi, istihdam ve deniz turizmine dair yatırımlar ile ilgili konulara dikkat çekildi.

Habertürk’te canlı yayınlanan programda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “Cumhuriyetimizin 100. yılında 500 milyar olan dış ticaret hedefimizi 600-700 milyar dolara çıkartıp deniz taşımacılığı yapan denizciliğimizin kapasitelerini arttırmamız için gerekli desteği vermemiz gerekiyor. Bu anlamda seyir emniyeti, can ve mal güvenliği için koster filomuzu iyileştirmeliyiz. Destek verip bunların yenilenmesini sağlamalı, denizlerimizde bunların daha çok yük taşımasını sağlamamız lazım. Denizcilerimizin hak ettiği payı alması için kendilerine gerekli desteği vermemiz lazım.

Ülke sınırlarımızın yüzde 70’i denizlerle çevrili. Nüfusumuzun yüzde 50’si de deniz kenarında yaşıyor. Bu denizler aracılığıyla, Cebelitarık Boğazıyla Atlas Okyanusu’na, Süveyş Kanalı ile Atlas Okyanusu’na açılıyoruz. Karadeniz ile Asya, Hazar Denizi ile uzak doğuya açılabiliyoruz. Bunlar bizim için çok değerli fırsata çevirmemiz gerekir. 2003 yılında deniz filomuz 9 milyon dwt kapasiteye sahipti, 2018 itibariyle 29 milyon dwt’ye çıkarttık. Bunu daha çok arttırmamız lazım. Dünya deniz ticaretinin %87’si dünyada anlık satılan malların %88’si deniz yoluyla yapılmaktadır. Petrol ve doğalgazın %91’i de deniz yoluyla taşınmakta.

Ülkemizin dış ticaret hacmi ise 400 milyar dolar. Bunun %87’sini deniz yoluyla yapıyoruz. Bunun Türk Bayraklı gemilerle taşınması lazım. Bu pastadan pay almamız lazım.

Yat üretiminde de önemli mesafeler kat ettik. Akdeniz çanağında 600 binin üzerinde bağlama kapasitesi var. Bunun önemli bir kısmı İtalya, İspanya ve Fransa’da. Bunun yüzde 90’ınını kullanıyor. Türkiye ise sadece %4 faydalanıyor. Yat bağlama kapasitemiz 25 bin. Fransa’nın 200 bin. İspanya’nın 123 bin. Bu pazar çok önemli. Yat imalat sektörümüzde dünyada ilk sıralarda. Çok iyiyiz. Bunun da gelişmesi altyapısının oluşturulması gerekiyor. Özellikle Ege ve Akdeniz’de yat bağlama kapasitemizin arttırılması gerekiyor.

Ülke olarak denizcilik sektöründe beyaz listedeyiz. Bu bize büyük avantaj sağlıyor. Türk bayraklı gemilerin dünyadaki denizlerde seyahat etmelerine büyük avantaj sağlıyor. Denizcilik alanında tersanelerimize teşvikler vermeye devam edeceğiz. Denizcilik ciddi bir istihdam alanıdır.”

Tersanecilikte de önemli gelişmelerin yaşandığını belirten Turhan, “Tersane sayımızı 36’dan 78’e çıkardık. Gerek tersanecilik gerekse nakliyat alanında 1 milyona yakın istihdam sağlanıyor. Direkt olarak tersanelerimiz ve gemilerimizde çalışan insan sayısı ise 400 bin civarında. Deniz adamı konusunda dünyada iyi durumdayız en fazla gemi adamı yetiştiren ülkelerden biriyiz. Dünyada Çin, Filipinler ve Hindistan’dan sonra en çok gemi adamı bizde var.

Liman ve barınak kapasitelerimizi daha verimli kullanmak için bağlama yeri kapasitelerini arttırmamız gerekiyor. Deniz turizmi ile ilgili kruvaziyer turizmini geliştirmeliyiz. Yenikapı’da kruvaziyer liman tesis edip buraya kruvaziyer gemilerin gelmesini sağlamamız lazım olduğunu söyledi.”

Bakan Turhan’ın konuşmasının ardından “Türk denizciliğine bakış” paneline geçildi. 

Panelde konuşan İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran, Denizcilik sektörü 2016 yılını kötü geçirdi. 2018’i ise daha kabul edilebilir bir seviye de tamamladıklarını söyledi. Başkan Kıran, “Dünyada 2018’de 14,5 milyar ton yükün 11,8 milyar tonunun deniz yoluyla taşındığını ve bu kadar büyüklükte ki yük miktarının başka türlü taşıyabilmenin imkânı yoktur. Ülkemizin ithalat- ihracat olmak üzere dış ticarette 400 milyon ton yükün 355 milyon tonunun deniz yolu ile taşındığını vurguladı. Kıran, “Sigortanın da denizciler için kara gün dostu olduğunu ve olmazsa olmazları arasında yer aldığını söyledi. Tabii ki iyi firmalar olması şartıyla. Boğaz kazalarında bazı sigorta şirketlerinin ortadan kaybolduklarını biliyoruz. Okyanusun ortasında gemimiz sıkıntı yaşarken armatörlerimiz ilk olarak personelini düşünür. Hayat her şeyden önceliklidir. İkinci konu ise yükü kurtarmadır. İşte burada sigorta hayati rol oynar. Burada sigortacınızın söyleyeceği tek bir cümle size şevk ve cesaret verir. Üyelerimize de buradan tavsiyede bulunuyorum. Sigorta pirimi bir masraf değil, kara gün için alınan bir tedbirdir.” Dedi.

Panelde konuşan Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker ise “Denize yatırım yapılmasını vurgu yapan Teker, tüm sigortaların çıkışının deniz olduğunu ve sigortacılığın doğuşunun deniz sigortasıyla başladığını söyledi. Denize yatırım yapmak isteyenlerin korkularının yersiz olduğunu, geniş teminatlar ile hem sorumluluk hem de mal olarak sigorta hizmetlerimiz son derece gelişmiş durumda. Özel veya ticari olarak denize yatırım yapmak isteyenler doğal afetlerden korkmasınlar. Sigortacılar hep arkalarında olacaktır dedi. Nüfus oranımıza göre kişi başına düşen tekne sayımızın çok az olduğunu söyleyen Ufuk Teker, insanlarımıza denizi karadan değil, tuzlu suyla temas ederek sevmeleri temennisinde bulundu.”

deniz bülten

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.


Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2017. Tüm Hakları saklıdır.