16 Aralık 2018 Pazar
  • DOLAR5.3738
  • EURO6.0725
  • BIST90529
Parçalı Bulutlu
15°C

Kruvaziyer restoranlarında damar sağlığı adına mutlaka tatmanız gerekenler

Kruvaziyer restoranlarında damar sağlığı adına mutlaka tatmanız gerekenler
YAZARLAR - 22 Kasım 2018

Diyelim hem deniz ve denizcilik tutkunusunuz hem de olanaklarınız el verdiğinden ötürü tek başınıza veya sevgili eşinizle birlikte her sene en az 5-7 gün süren bir kruvaziyer gezisine çıkabilmenin harika şansına sahipsiniz.

Peki, hiç düşündünüz mü; yaşınız 40 ve üzeri ise ve söz konusu deniz yolculuklarına çıkmayı mümkün olduğunca uzun süre sorunsuz devam ettirebilmek niyetindeyseniz, sizin ve eşinizin en fazla gereksinim duyacağınız nedir? Popüler Deniz Bülten sitesinin henüz yeterince popülerleşmediğine inandığım tıp doktoru kökenli gemisever köşe yazarı sıfatıyla bendenizin yani Güntürk Üstün’ün sizlere duraksamadan vereceği yanıt şu olacaktır: “Sağlıklı ve aksamayan bir atardamar (arter) sistemiyle donanmış dinç bir beden!” Seneler boyunca değişik not defterlerime aktardığım bilgiler toplamının yardımıyla gerek karadaki günlük yaşantınızda gerekse de kruvaziyer gezilerinizde yemek masanızdan hiç ama hiç eksik etmemenizde büyük yarar olacağını düşündüğüm en temel yiyecek ve içeceklerden oluşan aşağıdaki listeyi bugünkü köşe yazım aracılığıyla birazdan sizlerle paylaşacağım.

Vücudunuzdaki hücre, doku ve organlara temiz kan taşıyan, tıp dilinde “arter” denilen damarlarınızın (ve dolayısıyla beyniniz, kalbiniz ve böbreklerinizin) sağlamlık halinin mümkün olduğunca uzun bir zaman devam ederek, sizleri severek çıktığınız kruvaziyer gezilerinden üzücü birtakım sağlık sorunları nedeniyle alıkoymasını engellemek amacıyla yaptığım bu liste umarım okurlarımdan önemli bir bölümünün ilgisini çeker. Elbette söz konusu listeye şu 2 önemli öneriyi de mutlaka eklemem gerekecek: 1) Kesinlikle tütün kullanmamak 2) Her gün en az 45 dakika tempolu yürüyüş yapmak.

Günümüzün koca kruvaziyer gemilerinin inanılmaz boyutlardaki güverteleri yolculuk sırasında kilonuzu koruyucu diyetinizi azıcık bozduğunuzda, en keyif verici uzun açık hava yürüyüşlerine çıkmanız için biçilmiş spor kıyafetiniz olacaktır.

Şu an bu satırlara ister modern bir kruvaziyer kabininde ister evinizin ferah oturma odasında göz gezdiriyor olun, hepinize keyifli okumalar ve gelecek yazımda görüşmek ümidiyle.

* Kapalı değil, açık arterler için hem karada hem de kruvaziyer yolculuklarında düzenli biçimde ekmeksiz olarak tüketilmesi sayısız fayda sağlayıcı yiyecek ve içecekler [Aşağıdaki listede yer alan yiyecek ve içecekler kişisel deneyim ve görüşlerim doğrultusunda önem sırasına göre dizilmiştir ve doğruluğu “tartışmasız yüzde yüz kesindir” şeklinde asla değerlendirilmemelidir. Unutmayın ki, tıp alanında “yüzde yüz kesinlik” araştırmacı/sorgulayıcı bilimsellikle hiç bağdaşmayan bir durumdur! Bununla birlikte, farklı hekim ve/veya diyetisyenlerin benzer listelerinde gözünüze çarpacak sıralama değişikliklerine de benim siz okurlarıma mütevazi tavsiyem fazla takılıp kalmamanızdır!].

1) KALİTELİ İÇME SUYU: Tıp insanları erişkinlerin günde 2 litre pH değeri 7.5-8 arasında olan içme suyu tüketmesini önermekteler. Yeterince içildiğinde su hem arterlerde akan kanı sıvılaştırıcı hem de tüm vücutta bir tür detoks yapıcı etkiye sahip.

2) ELMA: İngilizlerin o meşhur ve antika sözü, “Günde bir elma yemek, insanı doktordan uzak tutar” artık günümüz modern tıbbı tarafından da kabul görüyor. Hatta bugünün tıp insanları eğer fazla kilo ve/veya diyabet gibi bir probleminiz yoksa, her öğünde dilediğiniz miktarda elma tüketebileceğinizi belirtiyorlar. Elma bilinen en güçlü doğal antioksidanlardan biri. Farklı tip ve tatlarda olması sebebiyle de onu yemekten bıkılması olanaksız gibi.

3) PORTAKAL: Arter sağlığı için önemli bir başka güçlü doğal antioksidan, C vitamini ve potasyum kaynağı. Üstelik kandaki yüksek kolesterol düzeyini de düşürebiliyor. Eğer fazla kilo ve/veya diyabet ve/veya böbrek taşı gibi bir probleminiz yoksa, her öğünde tüketebilirsiniz.

4) NAR: Biliyorum ayıklaması hayli zahmetli ama inanın buna değer. Neden mi? Kendisi çok çok güçlü bir doğal antioksidan da ondan! Tıp dünyası her nedense nar meyvesinin yararlarını hayli geç keşfetti sayılır. Eğer fazla kilo ve/veya diyabet gibi bir probleminiz yoksa, her öğünde tüketebilirsiniz.

5) AVOKADO: Tıp dünyası nar gibi onun da arter dostları arasında yer aldığı sonucuna hemen varamadı. Bir potasyum deposu olmakla övünen avokado, kandaki yükselmiş kolesterol düzeyini azaltmasıyla da ününü pekiştirdi. Eğer fazla kilo ve/veya diyabet gibi bir probleminiz yoksa, her öğünde tüketebilirsiniz.

6) ETİ YAĞLI BALIKLAR: Yani soğuk denizlerde yaşam sürerken avlanmış Somon, Orkinos ve Sardalya’dan söz ediyorum. Eğer fazla kilo ve/veya diyabet gibi bir probleminiz yoksa, öğlen veya akşam yemeklerinde dilediğiniz miktarda tüketebilirsiniz. Arter dostu olan ve düzenli yenildiğinde kandaki yükselmiş trigliserid düzeyini düşüren bu balıkların etleri doğanın en büyük mucizelerinden sayılan Omega-3 yağ asitlerinden ve tabii ki proteinden müthiş zengindir. Ancak lütfen şu noktaya dikkat! Sözünü ettiğim balıklar mutlaka ya buğulama tarzında ya ızgarada ya da fırında pişirilerek masanıza gelmiş olmalıdır. Etleri hayli yağlı olduğundan, pişirme işlemleri sırasında ek yağ kullanılmasına gerek yoktur. Ancak mutlaka yağ eklenmek isteniyorsa, zeytinyağı dışında başka bir yemeklik yağ çeşidi kullanılmamalıdır. Öte yandan, doktor kontrolü altında kan sulandırıcı ilaç tedavisi gören kimselerin, hekimlerine danışmadan bu lezzetli balıklardan devamlı olarak bol miktarda tüketmemeleri gerekir.

7) KIRMIZI ŞARAP: Ama düzenli biçimde günde sadece bir kadeh içmek koşuluyla. “Alkolle işim olmaz” diyenlerdenseniz, evinizdeki mutfak robotunda kabuğu ve çekirdeği ile birlikte sıkarak hazırlayacağınız kırmızı/siyah üzüm suyundan da günde bir bardak içmek, arterlerinizin tıkanmasını önlemede benzer bir etki gösterebilecektir. Kırmızı şarap ve kırmızı üzüm suyunun deyim yerindeyse sihirli maddesi bileşimlerindeki süper güçlü bir antioksidan olan “resveratrol”dür.

8) BADEM-CEVİZ-FINDIK: Bu süper kuruyemiş üçlüsü de arterlerin vazgeçilmez dostu besin maddeleri arasındadır. Üçü birlikte tuzsuz ve kavrulmamış, “çiğ” şekilde düzenli tüketildiklerinde, kandaki yüksek kolesterol düzeyini düşürebilmektedirler. Eğer fazla kilo ve/veya diyabet gibi bir probleminiz yoksa, öğlen veya akşam yemeklerinde her birinden birer avuç dolusu tüketebilirsiniz.

9) SARIMSAK: Bir de şu nefesimize ve terimize karışan keskin kokusu olmasa! Düzenli biçimde pişirilmemiş “çiğ” sarımsak tüketmenin arter sağlığı ve kandaki yüksek kolesterol düzeyini düşürme üzerindeki adeta mucizevi etkileri çok uzun zamandan beri gayet iyi biliniyor. Eğer düşük tansiyon ve/veya mide-duodenum ülseri gibi bir probleminiz yoksa, öğlen veya akşam yemekleri sırasında 1-2 diş “çiğ” sarımsağı iyice çiğneyerek tüketebilirsiniz. Elbette dişlerinizi sık fırçalamayı ve sık deodorant kullanmayı ihmal etmeyerek! Sarımsak epeydir tıp dünyasında bir tür “doğal aspirin” olarak değerlendirildiğinden, doktor kontrolü altında kan sulandırıcı ilaç tedavisi gören kimselerin, hekimlerine danışmadan bu lezzetli bitkiyi devamlı tüketmemeleri gerekir. Son bir bilgi daha! Sarımsağın “uzak kuzeni” sayılan soğanın da arter sağlığı üzerinde “çiğ” olarak yenildiğinde benzer etkilerinden söz edilebilirse de kendisi asla “sarımsağın alternatifi” unvanına sahip değildir!

10) YABANMERSİNİ: İşte arter dostu bir diğer çok güçlü antioksidan. Üstelik düzenli tüketildiğinde, kandaki yüksek kolesterol düzeyini de düşürebiliyor. Eğer fazla kilo ve/veya diyabet gibi bir probleminiz yoksa, öğlen veya akşam yemeklerinde bir avuç dolusu yiyebilirsiniz. Yaş meyve olarak bulunması pek kolay olmadığından, kurusu da güvenle aynı miktarda tüketilebilir.

11) BİTTER ÇİKOLATA: Evet, doğru okudunuz. Ancak şeker ilavesiz olması ve en az %70 oranında kakao içermesi koşuluyla! Eğer fazla kilo ve/veya diyabet gibi bir probleminiz yoksa, öğlen veya akşam yemeklerinden sonra günde 50 gram tüketebilirsiniz. Bitter çikolata, arter dostu olmasını bileşimindeki flavonoid adı verilen maddelere borçlu.

12) SİYAH ÇAY: Şekersiz ve orta demli içmek koşuluyla arter sağlığı için su ve kırmızı şarap (ya da kırmızı üzüm suyu) kadar gerekli bir başka doğal içecek maddesi. Eğer aritmi-çarpıntı ve/veya böbrek taşı ve/veya kabızlık gibi bir probleminiz yoksa, her öğünde içebilirsiniz. Siyah çay, arter dostu olmasını bileşimindeki flavonoid denilen maddelere borçlu. Akşam saat 18:00’den sonra tüketildiğinde, kimi bünyelerde uykusuzluk yapabileceğini anımsatmakta yarar var.

13) PANCAR: Tıpkı nar ve avokado gibi arter sağlığı üzerindeki olumlu etkisi hayli geç keşfedilmiş bir gıda maddesi daha. Eğer fazla kilo ve/veya diyabet gibi bir probleminiz yoksa, öğlen ve akşam yemeklerinde dilediğiniz miktarda haşlanmış pancarı üzerine az miktarda zeytinyağı ve elma sirkesi ezdirmek suretiyle tüketebilirsiniz.

14) MERCİMEK: Nar, avokado ve pancardan sonra tıp dünyasının arter dostu olduğunu geç ilan ettiği bir başka faydalı besin maddesi. Tam bir protein, magnezyum ve potasyum deposu. Eğer fazla kilo ve/veya diyabet gibi bir probleminiz yoksa, öğlen ve akşam yemeklerinde haşlanmış mercimeği üzerine az miktarda zeytinyağı gezdirmek suretiyle tüketebilirsiniz.

15) BROKOLİ: Tıp dünyasının nar, avokado, pancar ve mercimek örneğindeki gibi, arter dostu olduğunun bilincine geç vardığı bir başka yararlı gıda maddesi. Güçlü antioksidan ve yükselmiş kan kolesterolünü azaltıcı özelliğe sahip, C vitamini ve potasyumdan zengin brokoliyi haşlanmış haliyle öğlen ve akşam yemeklerinde üzerine az miktarda zeytinyağı gezdirmek suretiyle tüketebilirsiniz.

deniz bülten

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.


Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2017. Tüm Hakları saklıdır.