21 Nisan 2019 Pazar
 • DOLAR5.8057
 • EURO6.5299
 • BIST96861
Çok Bulutlu
14°C

İpek Yolu üzerinde Hazar Denizi’nde Türkmenbaşı Limanı

İpek Yolu üzerinde Hazar Denizi’nde Türkmenbaşı Limanı
YAZARLAR - 21 Ekim 2018

1992 yılında Türkmenistan tarafından kalkınma plan ve projeleri arasında olan Türkmenbaşı Liman Projesi tarihi İpek Yolunun önemli bir bağlantısı olarak tarihi hizmetine Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov’un projeye verdiği büyük vizyon ve önem sayesinde 2 Mayıs 2018 tarihinde başta Türkiye’den Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan ve beraberindeki heyeti olmak üzere Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Çin’den gelen heyetlerinde iştirakiyle hizmete açılmıştır.

Türkmenistan’ın Tarihi İpek Yolu güzergâhında yer alan liman Çin ile Avrupa arasında geçişi sağlayarak ulaşım yollarını kısaltacak, böylece Asya ile Avrupa arasında gittikçe gelişen ticarete yeni bir boyut kazandırarak Çin dışındaki ülkelerde ekonomik gelişim sağlayacaktır.

Tarihi İpek Yolu

Bu projeye, Çinin “One Belt One Road” adı altında geliştirdiği Asya-Avrupa’nın karadan bağlanması projesinin alternatif ulaşım hatlarından ilki de denebilir. “Uluslararası Türkmenbaşı Limanı” ismi de bir anlamda bunu ifade etmektedir. Türkmenistan bu limanla Batıya bağlantılarının da inşasına devam ediyor.

Türkiye’den GAP İnşaat tarafından mühendislik, her türlü makine ve ekipman, inşaat olmak üzere anahtar teslimi yapılmış proje 29 Mayıs 2014 tarihinde başlatılmış ve 2 Mayıs 2018 tarihinde rekor bir sürede açılışı yapılmıştır.

Hazar Denizi üzerinde en büyük liman olan Türkmenbaşı Limanı’nın sözleşme bedeli 1,5 milyar dolar civarındadır. Tüm mühendislik ve mimari projeleri Türk Mühendisleri tarafından yapılan projeler, Türkmenistan Denizcilik ve Nehir Taşımacılığı Devlet Hizmetleri ve danışmanları ile Türkmen Proje Ekspertiz İdaresi kontrolünden ve onayından geçirilerek uygulamaya sokulmuştur, uygulama sırasında ise bağımsız kalite kontrol şirketi tarafından gözetimi sağlanarak inşaatı tamamlanmıştır.

Türk Müteahhitliği için deniz yapılarında “EPC” Engineering Procurement Construction tipi bir sözleşme ile bu büyüklükte bir liman ve geri sahası, alt yapı ve makine ekipmanları ile bu sürede yapılıp başarı ile teslimi çok büyük bir adımdır.

 • Liman, 1 milyon 516.438 m2’lik bir alanı kapsamaktadır.
 • Toplam rıhtım ve iskele yanaşma alanı 3.800 metredir.
 • Limana ulaşım için 3.915 metrelik otoyol ve 29.890 metre demiryolu yapılmıştır.
 • Liman, Türkmenbaşı Körfezinin içerisinde limana giriş kanalı ile rıhtım önü ve manevra alanlarında deniz dibi derinleştirilmesi sonucu 8.993.788 m3 killi kumlu malzeme kazılıp körfezin dışında 1.622.000 m2’lik bir suni ada yapılarak kuşlar için düzenlenmiş ve Guinness Rekoruna geçmiştir.
 • Rıhtımlar gerisinde dolgu olarak ocaklardan gelen 5 milyon m3 malzeme ile deniz doldurularak zemin ıslah çalışmaları yapılmıştır.
 • Alt yapı, arıtma tesisleri, su ve elektrik bağlantıları ile rıhtımdan atık alım sistemleri Yeşil (Green Port) esaslarında inşa edilmiştir.
 • Modern Yangın Söndürme ve İtfaiye Teşkilatı kurulmuştur.
 • Toplamda 270.000 m2 üst yapı inşaatı yapılmıştır.

Liman Kompleksinde 7 ayrı bağımsız çalışan terminal yer almakta olup, 

 • Konteyner Terminali:

400.000 TEU/Yıl Konteyner kapasiteli, aynı anda üç adet 5.000 dwt’lik Hazar tipi Türkmenbaşında inşaatı yapılacak gemileri yükleyip boşaltabilecek 480 m boyunda rıhtım ve üzerinde SSG (Shore to Ship Gantry) vinçler gerisinde stok sahalarında RTG (Rubber Tyred Gantry) vinçler, Terminal Taşıyıcıları, çekiç ve römorkları, Konteyner Vinçleri, Forkliftler bulunmaktadır.

Ayrıca X Ray istasyonu, yönetim binası, atelye ve konteyner bakım istasyonu, konteyner yük ambarı (CFS açık ve kapalı3.500 m2 ambar), ön işlem ve kapı binaları, kantin binası, iç yollar, intermodel demiryolu yük istasyonu, gümrük kontrol binaları ve servisler yer almaktadır.

 • Dökme Yük Terminali:

Türkmenistan, kendi üretimi çimento, karbamit ve potasyum sülfür gibi ürünlerini ihraç ederken, tahıl, yem, un gibi tarım ürünlerini de yurt dışı pazarlarına açmak istemektedir. Yıllık 3 milyon ton elleçleme kapasitesine sahip terminal 5.000 DWT’luk üç gemiye aynı anda yükleme ve boşaltma yapabilecek 440 metre rıhtımda konveyör hatları, vinçler, yükleme ve istif vinçleri ile silindirik silolar ve yatay siloya sahip olup ayrıca da açık stoklama havuzlarına sahiptir. Liman içinde demiryolu bağlantısı olup, vagondan alma, vagona yükleme sistemi de bulunmaktadır.

Limanda yönetim binası, atelye, kantin, kapı binaları ile servis yapılan yollar bulunmaktadır.

 • Genel Yük Terminali:

Özellikle kalkınmakta olan ülkeler ve hinterlandındaki diğer üretici ve alıcı ülkeler dikkate alınarak komple tesis ve parça yüklerin elleçlenmesine müsait çok amaçlı bir genel yük terminali açık ve kapalı ambarlardan oluşmaktadır. Türkmenistan önemli bir pamuk üreticisi olarak bölgede kaliteli pamuk üretimi yapmaktadır. Limana demiryolu bağlantısı yapılmış olup, AĞIR yük elleçleyebilecek donanımda vinçler sağlanarak en ağır yükleri elleçleyecek şekilde planlanmış olup, rıhtıma gelen yükleri de kapalı alanda demiryoluna yükleyebilecek sisteme sahip bulunmaktadır. 625 metre rıhtımda ayrıca bir ağır yük rampası bulunmaktadır. 4 milyon ton/yıl kapasiteye sahip olan genel yük terminali aynı anda 4 adet 5.000 dwt’lik gemiye hizmet verebilmektedir.

Rıhtım 6 adet elleçleme vinçleri ile donatılmış bulunmaktadır. İki adet te 330 ton kaldırma kapasiteli vinçler bulunmaktadır. Toplamda 261.000 m2’lik alana sahiptir.

 • Araç ve Yolcu Terminali:

Bu terminal Türkmenistan’ın Awaza bölgesindeki turistik tesislerin yanında, Asya-Avrupa-Asya arasındaki demiryolu hattı bağlantısını sağlayan mevcut tren, ferry hattının kapasitesini arttırarak tren seferlerini daha efektif çalışır hale getirmek üzere hazırlanmış olup, Türkmenistan Demiryolu Şebekesinin en uçta Hazardaki bağlantısıdır. Demiryolu Manevra Sahası ve bekleme hatları da bu proje kapsamında modernizasyonu yapılarak kapasitesi arttırılmış bulunmaktadır. Mevcut iki adet tren ferry istasyonu modernize edilmiş bu hatta bağlanmış ayrıca da iki adet Ro-Ro ve Tren Ferry olmak üzere ilave iskele yapılarak yolcular için bir terminal binası, otel, sağlık tesis ve atelye, gümrük ambar ve tesisleri ile yönetim binaları ilave edilerek saha 300.000 bin yolcu/yıl ve 75.000 araca hizmet verecek kapasiteye getirilmiştir.

Buradan Bakü’ye düzenli tarifeli Ro-Ro, Ropax seferleri yapılmakta olup, gemiler hem yolcu hem araç alabilir hale getirilmiştir. Terminalde tren X Ray istasyonu, Kamyon X Ray istasyonları bulunmakta olup, ayrıca araç lastik ve alt ilaçlama kanalı ve fumigasyon tesisi ile bunun dışında gümrük ve servisler yer almaktadır.

 • Poliprobilen Terminali:

Türkmenistan’da 386.000 ton civarında polietilen ve 81.000 ton civarında poliprobilen gaz kimyasal tesislerinde üretilmektedir. Bu terminal bu ürünlerin ihracatı için düzenlenmiş bir tesis olup, ürünün depolanması, gelen gemilerin yüklendiği iki adet parmak iskele ve elleçleme makinaları ile sahalarını kapsamaktadır. Terminalin kapasitesi bu etapta ambarıyla 120.000 ton/yıl civarındadır.

 • Gemi İnşa ve Bakım Tersanesi ve Rıhtımları:

Türkmenistan Türkmenbaşında kurduğu bu tersane ile kendi gemisini kendisi inşa eder hale gelmiş olup, bilindiği gibi daha önce de Türkiye’den satın aldığı karakol tipi gemiler içinde ayrı bir bakım-onarım üssü kurarak donanmasının ihtiyacını da Türkiye’den karşılamıştır.

Son derece modern tesislere sahip tersane içine demiryolu girerek saç ve profil indirebileceği bir çelikhane binası, kumlama, boyama tesisleri ile dev bir panel atölyesine sahip olup, yılda 10.000 ton çelik işleyecek kapasitededir.

Tersane yılda 46 adet 5.000 DWT civarında gemilerin inşa edileceği ayrıca da aynı anda 30’a yakın gemiye de tamir ve bakım hizmeti verileceği dikkate alınarak bakım tamir atelyesi, ambarlar, laboratuvar tesisleri inşa edilmiş olup, tersane 6.000 DWT’luk gemilere hizmet verebilecek kapasitede bir ship lifti ile yan ve geri transfer sistemleri bulunmaktadır.

Tersanenin ayrıca yönetim binası, kantin, Oxy – Asetilen tesisleri ve diğer servisleri bulunmakta olup, 291 ve 317 metrelik toplamda 608 metrelikl iki ayrı bakım onarım ve teçhiz yapabilerek, üzerinde servis vinçleri bulunan rıhtımlar yer almaktadır.  Endüstriyel Gaz Sistemleri gerek tersane yapısı içerisinde gerekse ekip sahada imalata servis edilebilmektedir.      

 • Liman İşletmeleri:

Bu bölüm ayrı bir bölüm olup, tüm terminallere servis vermek üzere kurulmuş bulunmaktadır.

Deniz teçhizatı olan Pilot, Mooring Boat, Römorkor, Yüzer vinç, duba gibi teçhizatların bağlanmasına müsait rıhtımlar ile çevre kontrol ve çevre kirliliğine karşı savunma teçhizatı ve gereksinimlerinin muhafaza edildiği ambar bulunmaktadır.

Bunların dışında 70m. yüksekliğinde liman Haberleşme ve Navigasyon Hizmetlerini sağlayan Merkezi Kule, Meteoroloji İstasyonu, Merkezi Yangın ve İtfaiye Binası, Sağlık Ürünleri, Merkezi Su ve Klima İstasyonu bu bölümde bulunmaktadır.

Tüm liman terminallerinin polis ve merkezi bakanlık yönetim binaları da bu bölümdedir. Çevreye duyarlı ekolojik her türlü tedbir alınması tamamen Green Port (Yeşil Liman) kurallarına uygun tesislerin Kardeş Türkmenistan’a hayırlı olması dileklerimizle Hürmetli Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov’a Türk Dünyasına kazandırdığı bu eserden dolayı şükranlarımız sunarız.

Kaynakça: 1-3 Mayıs 2018 Açılış Törenleri Dokümantasyonu

deniz bülten

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.


Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2017. Tüm Hakları saklıdır.