23 Mayıs 2019 Perşembe
  • DOLAR6.1048
  • EURO6.8129
  • BIST83675
Çok Bulutlu
24°C

Samsun’da ‘Uluslararası Intermodal lojistik zirvesi’ düzenlendi

Samsun’da ‘Uluslararası Intermodal lojistik zirvesi’ düzenlendi
LOJİSTİK - 25 Eylül 2018

Samsun Valisi Osman Kaymak, Tekkeköy ilçesinde bulunan Samsun Lojistik Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası İntermodal Lojistik Zirvesi programına katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Samsun Lojistik Merkezi Genel Müdürü Temel Uzlu, merkezin sadece Samsun değil, Karadeniz ve Türkiye için de çok önemli bir ticaret ve lojistik merkezi olduğunu söyledi.

Ülkelerin ve şehirlerin kendileri için değil, küresel ölçekte rekabet etmek için üretmesi gerektiğinin altını çizen Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Artık kendimiz için üretme devri çoktan sona erdi. Dolayısıyla artık rekabet ortamı da küresel düzeye taşındı. Küresel düzeyde rekabet, daha iyi üretmeyi daha iyi hazırlanmayı ve daha çabuk teslim etmeye zorlamaktadır. Aynı zamanda uluslararası piyasalarda pazar payını muhafaza etmeyi ve arttırmayı, düşük maliyete girdi temin etmeyi ve üretimin uluslararası rekabet edebilir fiyatlara gecikmeden zamanında arz etmeyi gerektirmektedir.” Dedi.

Dünyada ve Türkiye’de lojistik sektörün her geçen gün daha fazla büyümekte olduğunu kaydeden Vali Osman Kaymak, “Buna paralel olarak lojistik sektörünün potansiyeli gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır. Dünya mal ticaretindeki artış ve küreselleşme lojistiğin önemini daha da artırmaktadır. Yeni uluslararası ekonomik süreçte, işletmeler lojistik hizmetleri geleneksel yöntemler yerine, bütünleşik olarak alabilecekleri altyapılara gereksinim duymaktadır. Bu süreçte, bu ihtiyacı karşılayabilecek olan lojistik merkezler ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla bizim Samsun Lojistik Merkezimizin yapımı tam zamanında ve gerekli bir yatırım olarak görülmektedir.” dedi.

Samsun’un dört farklı ulaşım yapısını ve yedi Organize Sanayi Bölgesini içinde barındırdığını belirten Vali Osman Kaymak, “Uluslararası öneminin yanı sıra Türkiye’nin kuzey-güney ve doğu-batı eksenlerindeki yük koridorunun da başlangıç noktasıdır. Samsun Lojistik Merkez Projesi, ileriyi gören, geniş vizyon sahibi ve Samsun’un bu alandaki potansiyelinin farkında olan yöneticilerimizin önayak olması neticesinde hayata geçmiş bir projedir.” Dedi.

Vali Osman Kaymak konuşmasının devamında, “Samsun Lojistik Merkezi Projesi, Samsun’un mevcut potansiyelini değerlendirmek isteyen Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Tekkeköy Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından geliştirilmiştir. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Program Otoritesi olduğu, Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı’na (BROP) 2011 yılında sunulan proje başarılı bulunmuştur. Müzakereler sonunda bütçesi 43 milyon Avroya kadar çıkmış, hali hazırda Türkiye’nin en yüksek bütçeli tek majör projesidir.

Lojistik Merkez, farklı büyüklükte toplam 80.000 m2 alana sahip 15 depodan ve depo yapılmak üzere kullanılabilecek 170.000 m2 araziden, sosyal ve idari bina, komisyon ofisi binası, itfaiye, hizmet istasyonları, yükleme-boşaltma sistemleri, benzin istasyonu, iki araç ölçüm binası, iki güvenlik binası, yollar, oto ve tır park alanları ile demiryolundan oluşmaktadır. Toplam alanı yaklaşık 670 bin m2’dir.

Proje ile birlikte başta girişimciler olmak üzere toptancılar, tüccarlar, esnaf ve KOBİ’ler Lojistik Merkezdeki depolama tesisleri, yükleme boşaltma alanları, sosyal tesisler ve idari binalardan yararlanacaklardır. Proje aynı zamanda binlerce kişiye iş olanağı sağlayarak bölge halkına da ekonomik anlamda destek verecektir. Proje yalnızca Samsun’daki işletmeler için değil TR83 Bölgesi, Karadeniz bölgesi ve Samsun limanı hinterlandında yer alan Anadolu’nun pek çok şehrindeki işletmeler için değer yaratacaktır.” dedi. 

Projenin kapanış protokolünün 04.09.2018 tarihi itibariyle imzalandığını söyleyen Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Böylelikle tesisin proje yararlanıcısı Orta Karadeniz Ajansı’ndan Samsun Lojistik Merkezi AŞ’ye devri tamamlanmıştır. Tesislerin ilk kiracısı British American Tobacco firması olmuştur. Firma, 2.500 m2’lik 2 adet orta büyüklükteki depoyu kiralamış ve aktif olarak kullanmaktadır. Proje sözleşmesi imza aşamasında, Samsun-Çarşamba demiryolu hattının Samsun Lojistik Merkezine hizmet verebilecek şekilde yapım, bakım ve onarımlarının yapılması için TCDD’den taahhüt alınmıştır.” Dedi.

Vali Osman Kaymak konuşmasının sonunda, “Bu kapsamda, hem Lojistik Merkezin yapılmasında finansman ve teknik destek sağlayan Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığına ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonuna, proje ortaklarımıza ve tüm emek verenlere katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.  

Arkadaşlar, Samsun Lojistik Merkezi Projesi ortak akıl ile planlanmıştır. Bu ortak akıl olan projeyi de başarılı bir şekilde yürütmek hepimizin üzerinde sorumluluk olarak durmaktadır. Bu projeye destek verecek tüm Samsunluların katkısını bekliyoruz. Merkezimiz ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olsun.

Sunumların ardından Samsun Lojistik Merkezi, Yeşilyurt Limanı ve Samsunport Limanı ziyaret edildi.

Samsun Valisi Osman Kaymak

Samsun TSO Salih Zeki Murzioglu

Samsun Lojistik Merkezi Genel Müdürü Temel Uzlu

deniz bülten

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.


Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2017. Tüm Hakları saklıdır.