20 Haziran 2019 Perşembe
  • DOLAR
  • EURO
  • BIST
Parçalı Bulutlu
32°C

Hopaport, bölge iş dünyasına hizmette sınır tanımıyor.

Hopaport, bölge iş dünyasına hizmette sınır tanımıyor.
LİMANLAR - 15 Ağustos 2018

Hopaport bünyesinde kurulu olan ve ülkemizin önde gelen bir çimento firması tarafından işletilmesi üstlenilen çimento terminaline İlk defa yeni bir ürün “Uçucu Kül” getirilerek silolara alındı.

Ülkemizin önemli limanlarından biri olan Hopaport yeni yeni projeleri hayata geçirerek Bölge İş dünyasının hareket alanını kolaylaştırma adına çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda yapımına başlanan ve geçen yıl Ülkemizin önde gelen Çimento firmaları arasında yer alan Aşkale Çimento tarafından işletmesi üstlenen Çimento Terminaline ilk defa yeni bir ürün ‘Uçucu Kül’ getirilerek silolara alındı.

Bölgede özellikle Baraj ve HES inşaatlarında kullanılan Betonu sağlamlaştırma ve dayanıklılık gücünü artırma özelliğine sahip Uçucu Kül ’ün Hopaport’a getirilmesi Artvin’de ilk etapta Yusufeli Barajı Gövde dolgu İnşaatında kullanılmaya başlandı. Uçucu Kül ’ün ileriki süreçte Artvin ve çevre İller ile Doğu Anadolu’ya kadar İnşaat sektörüne hizmet veren Hazır Beton firmaları tarafından kullanılmaya da başlanması bekleniyor.

Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer üzerinde çalıştıkları onlarca projeden biri olan Çimento Terminalinin hizmete alınması için hiçbir özveriden kaçınmadıklarını ifade ederek “Bölgenin coğrafi şartlarını biliyoruz, bölgede yapılan Baraj ve HES projelerinin Ülkemiz adına ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu yatırımların hayata geçirilmesinde gerekli olan Ham Madde’nin en uygun koşullarda ve en kısa zamanda yüklenici firmalara ulaştırmada bizler her türlü fedakârlığı ve kolaylığı göstermeye azami dikkat ediyoruz. Toplamda 8.300 ton kapasiteli 5 adet silodan oluşan Çimento terminalimi şu an neredeyse tam kapasite ile çalışmaya devam ediyor” dedi.

Kuzey-1 isimli Dökme yük taşıyan gemi ile Hopaport Çimento terminaline getirilen 3.400 ton Uçucu Kül ‘ün Çimento terminaline getirilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Hazır Beton firmaları şimdiden ürünü talep eden Müşterilerine vermeye de başladılar.

Uçucu Kül nedir?

Uçucu kül, Pulverize kömürün tek başına termik santralin kazanlarında yakılması sırasında baca gazlarındaki taneciklerin elektro filtrelerde tutulmasıyla oluşur.

 Yakılan Kömürden aşağıda belirtilen üç farklı külün elde edilmesi mümkündür;

  • Göreceli olarak iri taneli olup baca gazları ile taşınamayan ve kazan tabanına düşen “Taban Külü”
  • Siklon tipi ocaklarda yakılan kömürün suda soğutularak uzaklaştırılması ile elde edilen “Ham Kül”
  • Çok ince taneli olup baca gazları ile taşınan “Uçucu Kül”

Çevreyi olumsuz olarak etkileyecekleri için, uçucu küllerin santral bacasından çıkarak havaya karışmaları önlenir. Bu amaçla, küller mekanik ve elektrostatik yöntemle toplanarak santral çevresinde veya başka uygun yerlerde depolanır. Zamanla biriken küller geniş alanları kapsamaya başlar ve santral idaresi için problem olur. Bu gün Dünya’da ortaya çıkan uçucu kül miktarı yılda 600 milyon ton civarındadır. Türkiye’de halen Afşin-Elbistan, Çatalağzı, Kangal, Kemerköy, Orhaneli, Seyit Ömer, Soma, Tunç Bilek, Yatağan ve Yeniköy, santralleri olmak üzere 11 termik santral faaliyet göstermektedir. Bu santrallerden yıllık uçucu kül üretimi ortalama 13 milyon ton kadar olmakta, ancak doğalgaz santrallerinin devreye girmesi ile yıldan yıla değişmektedir. Ülkenin enerji üretiminde dışa bağımlılığını azaltmanın bir yolu ’da endüstrinin diğer kesimlerinde yararlanılamayan düşük kalorili linyit kömürlerini termik santrallerde kullanmaktan geçmektedir. Dolayısıyla yıllık uçucu kül miktarlarının gelecekte daha fazla artacağı tahmin edilmektedir.

Uçucu kül kullanım alanları

Çimento ve betonda katkı maddesi olarak uçucu kül uçucu külün katkı maddesi olarak çimento ve beton özelliklerine etkileri; katılan kül miktarı, külün ve çimentonun özellikleri, külün çimento yerine veya çimentoya ilaveten katılması gibi faktörlere bağlıdır. Ayrıca, kül katkısının katkısız karışımdaki kıvamı veya su ihtiyacını etkileyişi de dikkate alınmalıdır. Beton karışımının, agrega granülometrisinin yeniden düzenlenmesi ve kimyasal katkı kullanılması söz konusu olabilecektir.

deniz bülten

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.


Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2017. Tüm Hakları saklıdır.