15 Ekim 2018 Pazartesi
  • DOLAR5.7865
  • EURO6.7031
  • BIST98631
Parçalı Bulutlu
22°C

Dökme Yükün Gelecekteki Lideri

Dökme Yükün Gelecekteki Lideri
YAZARLAR - 9 Nisan 2018

Hint filosu dünyanın 16. büyük deniz ticaret filosudur. Ancak devletin katkıları ile sisteme dahil edilmesi planlanan büyük tonajlar eşliğinde hedef dünyanın ilk 10 büyük ticaret filosuna sahip olmaktır.

2017 biterken Dünya ekonomisinin yakın gelecek yorumları yeniden güncellenmeye başladı ve global konjektördeki mevcut siyasal istikrarsızlık alanlarının durumu, senaryoların revize edilmesine neden oldu.

Farklı otoritelere göre Dünya’nın en büyük ekonomileri farklı kriterlere göre sıralanabilir. Bu kriterlerin en başında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla gelmektedir. Bir ülkenin ekonomik gücü, o ülke para biriminin değeri, iş gücü piyasası, ticareti, üretimi, tüketimi, ücretleri, vergileri, hükümet kamu politikaları, iç ve dış siyaset politikaları gibi ana göstergeleri ile ölçülür. Tabi bunun yanı sıra ekonomik göstergeleri belirleyen birçok istatistiksel veri ise ekonominin tümden detaylı bir analizini sağlar. Bir ülkenin ekonomik büyüklüğünü ölçmede kullanılan en önemli istatistiki veriler ana başlıkları ise büyüme rakamları, faiz oranları, enflasyon, işsizlik, bütçe dengesi, cari işlemleri, döviz kurları ve nüfus olarak dikkate alınır. Bu ana başlıklar altında sıralanabilecek onlarca ekonomik data yine ülke ekonomilerinin büyüklüğünün ölçülmesinde ki kriterleri oluşturur.

2017 itibariyle Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) sıralamasına göre şu an Dünya’nın en büyük ekonomisi konumundadır. 18 trilyon 37 milyar dolar büyüklüğündeki ekonomiyi, Çin 11 trilyon 8 milyar dolar büyüklük ile takip etmektedir. Euro Bölgesi ülkelerinin toplamı ise Çin’i az bir fark ile geçerek 11 trilyon 602 milyar dolar seviyesinde bulunmakta. Japonya 4 trilyon 123 milyar dolar büyüklüğü ile Çin’in açık ara arkasındadır.

Euro bölgesindeki en gelişmiş Avrupa ülkeleri ise sırasıyla Almanya 3.3 trilyon, İngiltere 2.8 trilyon, ve Fransa 2.4 trilyon dolar ile sıralanmaktadır. Hindistan 2 trilyon, İtalya 1.8 trilyon, Brezilya 1.7 trilyon ve Kanada 1.5 trilyon ile ilk 10 sırayı oluşturur; Türkiye ise, GSYH sıralamasında şu an itibariyle bu listenin 718 milyar dolar büyüklüğü ile 18. sırasında bulunmaktadır.

Ancak gelecekte büyüyen bazı ülkerin bu sırayı değiştireceği şimdiden hemen herkesin ortak görüşüdür ki bu ülkeler içinde Hindistan göze çarpmaktadır.

Zaten bunun ilk göstergeleri 2016 yılında alınmaya başlamıştı. Hindistan istatistik kurumu’nun yayımladığı verilere göre ülke ekonomisi, Ekim-Aralık 2015 döneminde yüzde 7,3 oranında büyüyerek ilk defa Çin’i geçti. (Aynı dönemde Çin’in büyüme oranı 6.9 oldu.)

2017 yılında ise üzerinde güneş batmayan İngiliz İmparatorluğu’nun en büyük kolonilerinden biri olan Hindistan, 100 yıl sonra ilk kez ekonomik büyüklük olarak İngiltere’yi geçecektir. Hindistan’ın ekonomisini 2017’de yüzde 7,6 gibi yüksek bir oranda büyüteceği tahmin ediliyor. Buna bir de İngiltere’nin Brexit kararı eklenince dünya altıncılığına yükselecek olan Hindistan, İngiltere’nin tahtını devralacaktır.

Dünya’daki 3 büyük ekonomik gücün, global ekonomiye etkisinin incelenerek etki yüzdesi ile oluşturulan ülkeler sıralamasında 2030 yılında, Dünya’nın 3 büyük ekonomik gücünün Hindistan olacağına şimdiden kesin gözle bakılmaktadır. (şekil-1) 

Şekil-1

2017 yılında Hindistan, Çin ve Japonya’nın hemen gerisinde, Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisine sahiptir. Analizciler Japonya ekonomisinin daralmaya maruz kaldığını düşünmektedir. Japonya dünya sıralamasında üçüncülük koltuğunda otururken, Hindistan yedinci sırada yer almaktadır (Amerikan doları üzerinden GSYH baz alınırsa).

Ne var ki ekonomi ve sanayi yatırımlarının yanı sıra, refah düzeyiyle pek de ön sıralarda olmayan Hindistan, bu ülkelerin arasından sıyrılarak özellikle yazılımda bir dev haline gelmeyi başarmıştır. Bugün Hint şirketleri yaptıkları cirolarla dikkat çekiyor. Başta Amerika olmak üzere bir çok teknoloji ülkesine ihracat yapıyor. Dünyanın önde gelen iş ve ekonomi dergilerinin yanı sıra üniversiteler, bu ülkenin başarısını analiz eden çalışmalar yapıyorlar.

Bugün yaklaşık 2 trilyon USD olan Hint ekonomisinin 2050 ‘li yıllarda 20 trilyon USD’nin üzerinde olacağı tahmin edilmektedir. (Şekil-2)

Şekil-2

Bu gelişmelere paralel olarak Hindistan’da deniz taşımacılığının da çok daha yüksek bir ivme ile gelişeceği aşikardır. Zira şimdiden bunu gören devlet Kandla ve Paradip limanları çevresinde akıllı şehirlerin geliştirilmesi konusunda çalışmalara başlamıştır. Ayrıca devlet limanlarla ilgili sanayi ve limanların çevresinde rüzgar ve güneş enerji parklarının geliştirilmesini de planlamaktadır.

Hindistan’daki büyük şehirler 265.000 dönüm (İngiliz dönümü) alana sahip olup, bu alanın 220.000’ini sadece Kandla Limanına aittir. 2014 Ocak ayında devlet 12 büyük limana ait olan 265.000 dönüm alanın politika anahatlarını onaylamıştır. 12 büyük liman gelir elde edeceği planları için zemin hazırlığı yapmaktadır. Politikalar Kandla, Mumbai ve Kolkata limanları hariç bütün araziler için uygulanabilir hale getirilmiştir.

Hindistan’da Denizcilik Ulaştırma Bakanlığı bulunmaktadır. 2015 yılında onaylanan Sagarmala projesinin bir parçası olarak bütün limanlarda bir akıllı şehrin inşa edilmesi planlanmakta; bu çalışmanın bir parçası olarak da devletin Kıyı Ekonomik Bölgeleri olarak isimlendirdiği ve bütün kıyıları içine alan perspektif planlarının 6 ay içinde hazırlanacağını da belirtmiştir. Proje aynı zamanda sanayi koridorları, özel nakliyat koridorları, ulusal karayolu geliştirme programı, sanayi kümelenmeleri ve özel ekonomik bölgelerle entegre edilebilecektir. Bununla birlikte refah seviyesinin de arttırılması için büyük şehirlerin uydu merkezleri olarak ve orta büyüklükteki şehirlerin modernize edilmesiyle 100 adet akıllı şehrin kurulmasını hedeflenilmiştir. Zira şu anda kent nüfusu toplam nüfusun % 31’ini oluşturmasına karşın GSMH’nın % 60’dan fazla bir kısmını karşılamaktadır. Artan şehirleşme ihtiyacını karşılamak için devlet akıllı şehirleri geliştirmeyi arzu etmektedir. 

Bu gelişmeler ışığında Dünya’daki demir çelik endüstrisinin önemli ülkelerinden biri olan Hindistan, gerek demir çelik ve bununla ilişkili hammadde; gerekse büyüyen ve nufus olarak Çin’i yakalayan insan gücünün gereksinimi olan tahıl ve ilişkili ürünleri çok daha yüksek hacimlerde taşımak / taşıtmak durumda kalacaktır.

Dünya’daki kuru dökme yük (dry bulk) taşımalarının kırılımı dikkate alındığında 2016 yılı itibariyle en büyük hacimler demir cevheri, kömür ve tahıldır. (Şekil-3)

Şekil-3

Hindistan demir cevheri ihracatı yılda yaklaşık 30 milyon tondur. Aynı zamanda 2016 yılı boyunca Hindistan 156,2 milyon ton termal ve 46,9 milyon ton kok kömürü ithalatı ile dünya kömür ithalatının %18’ini tek başına gerçekleştirmiştir.

2025 yılında 300 milyon ton demir çelik ürünü ihraç etmeyi hedefleyen Hindistan’da, bu yükleri taşıyacak deniz ticaret filosunun da büyüme için devlet tarafından destek paketleri geliştirilmeye başlanmıştır. 2016 yılı itibariyle 14,8 milyon dwt ve 595 adet milli bayrak gemisinin yanında 9,1 milyon dwt ve 139 adet yabancı bayraklı gemi filosu ile toplam 24 milyon dwt taşıma kapasitesine sahip. Hint filosu dünyanın 16. büyük deniz ticaret filosudur. (5) Ancak devletin katkıları ile sisteme dahil edilmesi planlanan büyük tonajlar eşliğinde hedef dünyanın ilk 10 büyük ticaret filosuna sahip olmaktır. Bunların çoğunluğunun dökme yük gemileri olacağını dikkate alırsak önümüzdeki yıllarda limanlarıyla, taşımaları ve armatörleri ile Hindistan’ı çok daha sık işiteceğimiz kesindir.

Tüm Denizcilere Allah Selamet Versin.

Kaynak:

  • Arvind Subramanian
  • Love Mint / HT Media Ltd
  • The Economic Times
  • Crucial Perspective and Clarksons
  • DTO Sektör raporu

deniz bülten

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.


Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2017. Tüm Hakları saklıdır.